Trwa ładowanie...
11-07-2012 15:52

Salman Rushdie celem morderstwa w irańskiej grze komputerowej

Iran zapowiedział powstanie gry komputerowej, której bohaterem będzie Salman Rushdie, potępiony przez muzułmańskich duchownych autor "Szatańskich wersetów". Tytuł gry sugeruje, że jej celem będzie zamordowanie brytyjskiego pisarza.

Share
Salman Rushdie celem morderstwa w irańskiej grze komputerowejŹródło: AFP, fot: Shaun Curry
d1pzdd3

Kontrowersyjny gra zapowiedziana została na Międzynarodowym Expo Gier Komputerowych. Coroczne spotkanie twórców i graczy odbyło się w zeszłym tygodniu w Teheranie. Jak podała irańska Press TV Expo miało na celu "promocję irańskiej kultury, wartości i muzułmańskiej tożsamości".

Na spotkaniu zapowiedziano powstanie gry, której bohaterem jest Salman Rushdie, pisarz indyjskiego pochodzenia, który skazany został na śmierć przez ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, przywódcę Iranu do 1989 r. Gra nosi tytuł "Niespokojne życie Salmana Rushdie'ego i wykonanie jego wyroku". Choć twórcy nie ujawnili zbyt wielu szczegółów na temat samej gry, jej tytuł sugeruje, że gracz będzie miał na celu zamordowanie brytyjskiego pisarza.

Salman Rushdie wydał w 1989 r. "Szatańskie wersety", powieść częściowo opartą na życiu Mahometa. Kontrowersyjna książka wywołała falę protestów w całym świecie muzułmańskim. W 1989 r. ajatollah Chomeini ogłosił fatwę, w której nazwał powieść "bluźnierstwem przeciwko islamowi" i wydał na autora wyrok śmierci.

Jak stwierdza brytyjski dziennik "The Guardian" gra ma na celu "wyjaśnienie młodszemu pokoleniu, jak wielki był 'grzech', który popełnił Salman Rushdie".

d1pzdd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pzdd3
Więcej tematów