Trwa ładowanie...
d3uevpt

Saif al-Islam, syn Kadafiego, skazany na karę śmierci

Na karę śmierci za zbrodnie wojenne popełnione w 2011 r. skazał we wtorek sąd w Trypolisie Saifa al-Islama, syna byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego oraz ośmiu byłych wysokich rangą funkcjonariuszy państwowych, w tym premiera i szefa wywiadu.
Share
Saif al-Islam
Saif al-IslamŹródło: AFP, Fot: Imed Lamloum
d3uevpt

41-letni Saif al-Islam został skazany zaocznie za zbrodnie wojenne i działania prowadzące do stłumienia pokojowych protestów podczas rewolty w 2011 r., w wyniku której upadł reżim Kadafich.

Prokuratorzy argumentowali, że Saif był częścią planów swego ojca, by - jak to ujęto - "zdławić wszelkimi środkami demonstracje obywatelskie skierowane przeciwko reżimowi".

Obrońca Saifa al-Islama potępił proces, nazywając go pokazowym. To "sądownie usankcjonowana egzekucja" - oświadczył.

d3uevpt

Skazany na odległość

Syn Kadafiego, przetrzymywany od czterech lat w mieście Zintan przez dawnych rebeliantów, którzy nie chcą go przekazać władzom w Trypolisie, podczas procesu zeznawał przez łącza wideo. Przekazania go do Hagi bezskutecznie domaga się Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), który chce go sądzić z oskarżenia o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Libii w lutym 2011 roku.

Sąd w Trypolisie skazał we wtorek, pod tymi samymi zarzutami co Saifa al-Islama, na śmierć przez rozstrzelanie ośmiu najbliższych współpracowników Muammara Kadafiego. Wśród nich jest m.in. były premier Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi, były szef wywiadu Abdullah al-Senussi - poinformował główny śledczy w biurze prokuratora w Trypolisie Sadik al-Sur. Ośmiu innych byłych funkcjonariuszy libijskich władz dostało karę dożywocia, a siedmiu kolejnych - po 12 lat więzienia - dodał. Czterech zostało uniewinnionych.

Wszyscy, prócz Saifa al-Islama, znajdują się w areszcie śledczym. Skazani będą mogli odwołać się od wyroków.

d3uevpt

Chaos w Libii

Proces, który rozpoczął się w zeszłym roku, jest krytykowany przez organizacje praw człowieka. Zarówno MTK, jak i organizacje praw człowieka wyrażają zaniepokojenie co do uczciwości i kompetencji libijskiego wymiaru sprawiedliwości.

Od obalenia Kadafiego w Libii panuje ogromnie niestabilna sytuacja polityczna, czy wręcz chaos. O kontrole nad państwem walczą dwa rządy i dwa parlamenty, popierane przez różne frakcje zbrojne. Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi - w Tobruku na wschodzie kraju - uznawany jest przez społeczność międzynarodową.

Koniec Kadafich

d3uevpt

Saif al-Islam został schwytany w listopadzie 2011 roku, gdy próbował uciec do sąsiedniego Nigru po przejęciu Trypolisu przez rebeliantów. Syn Kadafiego oraz były szef wywiadu Libii są poszukiwani przez Międzynarodowy Trybunał Karny, który chce postawić im zarzuty zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości.

Reżim Muammara Kadafiego upadł w 2011 roku. Dyktator został zabity w trakcie rewolucji przez zbrojną grupę rebeliantów.

d3uevpt

Podziel się opinią

Share
d3uevpt
d3uevpt
Więcej tematów