Trwa ładowanie...
ycipk-4hce3x

Sąd zabronił "Tygodnikowi Zamojskiemu" publikacji o miejskiej spółce. Koledzy po fachu reagują

Sąd Okręgowy w Zamościu zakazał dziennikarzom "Tygodnika Zamojskiego" publikacji artykułów na temat miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i nakazał usunąć 5 materiałów ze strony internetowej. W geście solidarności 32 redakcje mediów lokalnych opublikowały artykuły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest dziennikarzy "Tygodnika Zamojskiego"
Protest dziennikarzy "Tygodnika Zamojskiego" (Agencja Gazeta)
ycipk-4hce3x
  • Zakaz sądu będzie obowiązywał przez najbliższe 11 miesięcy
  • 32 wydawców mediów lokalnych opublikowało na swoich stronach internetowych pięć tekstów, które sąd nakazał usunąć ze strony "Tygodnika Zamojskiego"
ycipk-4hce3x

"Tygodnik Zamojski" od półtora roku opisywał sprawę przetargu ogłoszonego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu na budowę farmy fotowoltaicznej. Przedstawiciele miejskiej spółki wybrali ofertę za 8,5 mln zł mimo że miały wpłynąć propozycje tańsze nawet o 2 mln zł. Oprócz tego tygodnik podawał, że dokumentację potrzebną do ogłoszenia przetargu przygotowywała firma, na czele której miała stać siostra szefa przedsiębiorstwa, które wygrało przetarg.

W związku z doniesieniami przedstawiciele spółki skierowali do Sądu Okręgowego w Zamościu pismo, w którym domagali się usunięcia opublikowanych tekstów oraz zakazu dalszych publikacji. Sąd przychylił się do ich wniosku.

ycipk-4hce3x

Decyzja sądu spotkała się z licznymi głosami krytyki. Dziennikarze oraz komentatorzy życia publicznego określają wyrok jako formę cenzury prewencyjnej. W geście solidarności 32 wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, dziś rano opublikowało w swoich serwisach internetowych artykuły "Tygodnika Zamojskiego", które sąd nakazał usunąć.

Prezydent miasta popiera wyrok

Wyroku sądu broni z kolei prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. - Z zasady jestem przeciwny tego typu zabezpieczeniom powództwa. Jako były dziennikarz uznaję, że tego typu zabezpieczenia powinny przysługiwać w przypadkach drastycznych. Ponieważ znam kulisy sprawy, obiektywnie oceniam, że taki przypadek nastąpił - powiedział w rozmowie z Onetem.

ycipk-4hce3x

Źródło: Onet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4hce3x

ycipk-4hce3x
ycipk-4hce3x
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów