Trwa ładowanie...
d3eh4nb
14-11-2006 15:40

Sąd skazał członków "gangu młotkarzy"

Na kary od 3 do 13 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Koszalinie (Zachodniopomorskie) 11 członków tzw. gangu młotkarzy, napadającego na niemieckich jubilerów. Wobec dwunastego z oskarżonych sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary i orzekł 5 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 10 lat.

d3eh4nb
d3eh4nb

Jak wyjaśnił w ustnym uzasadnieniu sędzia Tomasz Krzemianowski, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary wobec Piotra M., o co wnosił w mowie końcowej prokurator, ponieważ jego zeznania były jednym z najistotniejszych dowodów w tej sprawie.

Oskarżony nie umniejszał swojej winy. Był jednym z organizatorów i kierowników grupy, jednak wyjawił okoliczności jej działania, spełniając w ten sposób rolę, którą można określić mianem małego świadka koronnego - powiedział sędzia Krzemianowski.

Pozostali oskarżeni, w tym dwóch innych szefów gangu, do większości zarzutów nie przyznali się.

Krzemianowski podkreślił, iż kary są surowe ze względu na sposób działania grupy oraz wartość zrabowanego mienia - 6 mln zł.

d3eh4nb

Sędzia zaznaczył, że orzekł kary grzywny tylko wobec tych oskarżonych - prokurator domagał się kar we wszystkich 12 przypadkach - których majątek pozwala na skuteczną egzekucję pieniędzy.

Jak ustalono w czasie śledztwa i procesu, w latach 2002-2003 grupa dokonała co najmniej 14 napadów na salony jubilerskie w Berlinie, Hanowerze, Mannheimie, Duisburgu, Kolonii oraz na jeden salon w Szwajcarii. Zamaskowani bandyci wpadali do salonów, za pomocą gazowych lub hukowych pistoletów terroryzowali obsługę i klientów, po czym tłukli młotkami szklane gabloty, w których znajdowały się m.in. zegarki. Łup pakowali do worków i uciekali podstawionym samochodem. Zrabowane zegarki najdroższych marek przestępcy szmuglowali przez granicę i przekazywali paserom z Koszalina.

W sprawie głównego pasera gangu toczy się osobne śledztwo, które prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

W październiku ub.r. pasera zatrzymało w podkoszalińskim Kretominie Centralne Biuro Śledcze. Prokuratura zarzuca mu sprzedaż zrabowanych w Niemczech precjozów o wartości co najmniej 4,5 mln zł. Tylko niewielką część skradzionych zegarków udało się odzyskać.

d3eh4nb

Według prokuratury, śledztwo może potrwać nawet do końca przyszłego roku.

Tzw. gang młotkarzy rozbili na początku 2004 r. funkcjonariusze CBŚ. Akt oskarżenia powstał m.in. w oparciu o materiały przesłane przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

Sześciu skazanych we wtorek członków gangu odpowiadało w procesie przed koszalińskim sądem z wolnej stopy. Był wśród nich skruszony szef gangu. Sześciu pozostałych dowożono na sprawę z aresztu śledczego i zakładu karnego (jeden ze skazanych odbywa wyrok w innej sprawie).

d3eh4nb

Wtorkowy wyrok nie jest prawomocny, część skazanych zapowiedziała już złożenie apelacji.

Sprawa "gangu młotkarzy" trafiła na wokandę koszalińskiego sądu w listopadzie ub.r. Do czasu zakończenia przewodu sądowego odbyło się 30 rozpraw. Na pierwszej rozprawie dwaj domniemani szefowie gangu wnosili o przeniesienie procesu do niemieckiego sądu. Motywowali to tym, że w Polsce sprawa będzie ciągnęła się latami, zaś w Niemczech wyrok zostanie wydany w ciągu kilku miesięcy. Sąd odrzucił ten wniosek uznając, że skoro oskarżeni są obywatelami Polski powinni być sądzeni przez polski sąd.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj