ycipk-3gn6hr

Saakaszwili: Poroszenko chce mnie pozbawić obywatelstwa

• Micheil Saakaszwili: prezydent Ukrainy chce mi odebrać obywatelstwo
• Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku
• Wówczas odebrał z rąk Poroszenki obywatelstwo ukraińskie
• W Gruzji prokuratura postawiła Saakaszwilemu w 2014 roku zarzuty nadużycia władzy
• Został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa
• Saakaszwili od 2014 poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym, od 2015 także obywatel ukraiński
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
ycipk-3gn6hr

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który niedawno odszedł ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył, że prezydent Petro Poroszenko chce mu odebrać ukraińskie obywatelstwo.

Saakaszwili, kolega Poroszenki z czasów studenckich, oskarża go dziś o popieranie klanów korupcyjnych, buduje nową siłę polityczną, którą zamierza wprowadzić do parlamentu i domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

"Moje dobrze poinformowane źródło przekazało mi, że prezydent Poroszenko zlecił (deputowanemu i swojemu partnerowi biznesowemu) Ihorowi Kononence i jego wspólnikowi (Ołeksandrowi) Hranowskiemu, nieformalnemu kuratorowi spraw sądowych w korupcyjnej piramidzie administracji prezydenckiej, przygotowania do pozbawienia mnie obywatelstwa na podstawie decyzji sądu" - napisał Saakaszwili na Facebooku.

ycipk-3gn6hr

- Prawo międzynarodowe i ukraińskie zakazuje odbierania obywatelstwa obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają innego obywatelstwa. Szkoda, że prezydent nie tylko korzysta z usług tych jawnie bandyckich oszustów, ale i słucha ich porad - podkreślił. Jego wypowiedź cytują w czwartek najważniejsze ukraińskie media.

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Z Kijowa Jarosław Junko

(oprac. Katarzyna Bogdańska)

ycipk-3gn6hr
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3gn6hr

ycipk-3gn6hr
ycipk-3gn6hr