Trwa ładowanie...
d2hm2vl

Saakaszwili: Poroszenko chce mnie pozbawić obywatelstwa

• Micheil Saakaszwili: prezydent Ukrainy chce mi odebrać obywatelstwo
• Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku
• Wówczas odebrał z rąk Poroszenki obywatelstwo ukraińskie
• W Gruzji prokuratura postawiła Saakaszwilemu w 2014 roku zarzuty nadużycia władzy
• Został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa
• Saakaszwili od 2014 poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym, od 2015 także obywatel ukraiński
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d2hm2vl

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który niedawno odszedł ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył, że prezydent Petro Poroszenko chce mu odebrać ukraińskie obywatelstwo.

Saakaszwili, kolega Poroszenki z czasów studenckich, oskarża go dziś o popieranie klanów korupcyjnych, buduje nową siłę polityczną, którą zamierza wprowadzić do parlamentu i domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

"Moje dobrze poinformowane źródło przekazało mi, że prezydent Poroszenko zlecił (deputowanemu i swojemu partnerowi biznesowemu) Ihorowi Kononence i jego wspólnikowi (Ołeksandrowi) Hranowskiemu, nieformalnemu kuratorowi spraw sądowych w korupcyjnej piramidzie administracji prezydenckiej, przygotowania do pozbawienia mnie obywatelstwa na podstawie decyzji sądu" - napisał Saakaszwili na Facebooku.

d2hm2vl

- Prawo międzynarodowe i ukraińskie zakazuje odbierania obywatelstwa obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają innego obywatelstwa. Szkoda, że prezydent nie tylko korzysta z usług tych jawnie bandyckich oszustów, ale i słucha ich porad - podkreślił. Jego wypowiedź cytują w czwartek najważniejsze ukraińskie media.

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Z Kijowa Jarosław Junko

(oprac. Katarzyna Bogdańska)

d2hm2vl

Podziel się opinią

Share

d2hm2vl

d2hm2vl
Więcej tematów