Trwa ładowanie...

Saakaszwili kreśli czarny scenariusz dla Ukrainy. Skutki mogą być opłakane

- Jeśli Unia Europejska, i przede wszystkim kanclerz Angela Merkel, nie podejmą w końcu jakichś działań, to Ukraina się rozpadnie - ostrzega Micheil Saakaszwili. Apeluje też o wsparcie w konflikcie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Saakaszwili kreśli czarny scenariusz dla Ukrainy. Skutki mogą być opłakaneŹródło: PAP, fot: SERGEY DOLZHENKO
dzo3de4
dzo3de4

Jak donosiliśmy w WP, były prezydent Gruzji został w poniedziałek w tajemniczych okolicznościach zatrzymany w Kijowie, a następnie wydalony do Polski.

- On (Petro Poroszenko) chce mnie usunąć, ponieważ piętnuję korupcję (...) Jeśli Unia Europejska, i przede wszystkim kanclerz Angela Merkel, nie podejmą w końcu jakichś działań, to Ukraina się rozpadnie - ostrzegł Saakaszwili w rozmowie z niemieckiem dziennikiem "Bild". Jak dodał, Poroszenko "niszczy swój kraj".

Domaga się impeachmentu

Saakaszwili od dłuższego czasu jest poważnie skonfliktowany z Poroszenką. W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek o jego ochronę przed ekstradycją, o którą ubiega się Gruzja.

W 2016 roku były prezydent oskarżył Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych. W konsekwencji, latem 2017 roku, Poroszenko pozbawił Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Mimo to były gruziński prezydent wrócił do kraju - przyjechał z Polski, nielegalnie przekraczając granicę. Właśnie dlatego został w poniedziałek wydalony do naszego kraju.

dzo3de4

Saakaszwili wzywa do rozpisania na Ukrainie przedterminowych wyborów parlamentarnych i domaga się impeachmentu Poroszenki.

Wobec byłego prezydenta Gruzji toczy się na Ukrainie postępowanie w sprawie przyjmowania pieniędzy od ludzi związanych z obalonym w 2014 r. prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Polityk miał otrzymać pół miliona dolarów na organizację antyrządowych protestów.

Zobacz także: "Kaczyńskiemu diabeł podpowiada antysemityzm. Mnie nie podpowiada"

dzo3de4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzo3de4
Więcej tematów