Saakaszwili inauguruje drugą kadencję prezydencką
W stolicy Gruzji, Tbilisi, rozpoczęły się uroczystości inauguracyjne drugiej kadencji prezydenckiej Micheila Saakaszwilego.
20.01.2008 | aktual.: 20.01.2008 10:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gruzini-wybierali-prezydenta-6038683626759297g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/gruzini-wybierali-prezydenta-6038683626759297g )
Gruzini wybierają prezydenta
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/walka-opozycji-z-policja-w-gruzji-6038692483773569g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/walka-opozycji-z-policja-w-gruzji-6038692483773569g )
Walka opozycji z policją w Gruzji
W uroczystości zaprzysiężenia Saakaszwilego uczestniczy m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński. Europejskie aspiracje Gruzji niezmiennie wspiera Polska.
Ceremonia odbywa się od południa czasu miejscowego przed położonym w centrum miasta budynkiem parlamentu przy ul. Rustawelego, gdzie w zeszłym roku doszło do protestów opozycji.
Prezydent Gruzji został ponownie wybrany w przedterminowych wyborach 5 stycznia. Jego elekcja spotkała się z protestami opozycji, która uważa głosowanie za sfałszowane.
Mieszkańcy Tbilisi tłumnie przybyli na uroczystość i choć wśród zebranych dominują zwolennicy prezydenta, to nastrój różni się od tego sprzed czterech lat, gdy Saakaszwili został wybrany po raz pierwszy na urząd głowy państwa.
Wtedy, niedługo po rewolucji róż, entuzjastyczny tłum niemal zaniósł nowo zaprzysiężonego prezydenta z placu przed parlamentem do pobliskiego budynku opery, gdzie odbywał się specjalny koncert.
Od wyborów na ulicach Tbilisi odbyło się wiele masowych demonstracji. W zeszłą niedzielę ponad 50 tysięcy osób protestowało w centrum stolicy, kontestując wybór Saakaszwilego. Gruzińska opozycja, która kwestionuje wyniki wyborów i chce je zaskarżyć do sądu, zapowiedziała manifestację na godzinę 14.00.
Obserwatorzy OBWE gruzińskie wybory ocenili niejednoznacznie, podkreślając, że generalnie odpowiadały standardom międzynarodowym, lecz jednocześnie wskazując na szereg nieprawidłowości.
W środę Unia Europejska wezwała Saakaszwilego, by nawiązał kontakty z opozycją. Szef unijnej dyplomacji Javier Solana w swoim oświadczeniu podkreślił potrzebę stworzenia w Gruzji "odpowiednich warunków" dla wiosennych wyborów parlamentarnych. Zapewnił, że UE jest gotowa pomóc w procesie wyborczym. (sm)
Anna Staszkiewicz