Trwa ładowanie...
d39x2i4

Są wyniki próbnych matur z matematyki

Gdyby próbny egzamin maturalny z matematyki, przeprowadzony w listopadzie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, był prawdziwym egzaminem, to zdałoby go 76% maturzystów. Tylu bowiem z przystępujących do próby uzyskało minimum 30% punktów wymaganych do zdania egzaminu. Średni wynik uzyskany przez maturzystów to 23,31 punkty na 50 możliwych.

d39x2i4
d39x2i4

Dane te opublikowała CKE na swojej stronie internetowej.

Wszyscy maturzyści przystępujący do egzaminu próbnego rozwiązywali test na poziomie podstawowym, jaki będzie obowiązkowy dla wszystkich wiosną przyszłego roku.

Kto lepszy - licealiści czy uczniowie techników?

Najlepiej z egzaminem próbnym poradzili sobie maturzyści z liceów ogólnokształcących - próg punktów konieczny do zdania przekroczyło 88% przystępujących do próby; najsłabiej zaś maturzyści z techników uzupełniających - tam próg przekroczyło tylko 19% maturzystów. W technikach próbny egzamin z matematyki zdało 60% maturzystów, w liceach profilowanych - 50%., w liceach uzupełniających - 24%.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów ogólnokształcących to 27,72 punkty na 50 możliwych, przez maturzystów z techników - 17,72 pkt, z liceów profilowanych - 15,81 pkt, z liceów uzupełniających - 11,96 pkt, z techników uzupełniających - 11,41 pkt.

d39x2i4

Duże miasta rządzą

Najlepiej poradzili sobie uczniowie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców - zdało tam egzamin 80% maturzystów (średni wynik - 25,44 pkt), najsłabiej ze szkół położonych na wsi - tam egzamin pozytywnie zaliczyło 63% maturzystów (średni wynik - 19,37 pkt).

Było trudno?

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów zawierał 34 zadania. 25 z nich to zadania zamknięte (trzeba wskazać poprawną z podanych odpowiedzi), a dziewięć - otwarte (uczeń sam musi udzielić odpowiedzi). Do pomocy maturzyści dostali też specjalnie przygotowane dla nich tablice matematyczne. Najsłabiej maturzyści poradzili sobie z zadaniami otwartymi.

- Wyniki egzaminu próbnego wskazują, że, mimo, iż test generalnie - w kategoriach matematycznych - był łatwy, to dla młodzieży okazał się trudny - powiedział dyrektor CKE prof. Krzysztof Konarzewski. Jego zdaniem, jeśli uczniowie włożą wysiłek w podciągnięcie swojej wiedzy matematycznej to w maju tzw. wskaźnik sukcesu z 76% wzrośnie do 80%, czyli będzie porównywalny w wynikami z egzaminów z innych przedmiotów.

Konarzewski zauważył też, że próbny egzamin dobitnie unaocznił, że polska szkoła za mało uczy twórczego podejścia do matematyki, rozumowania, ignoruje też zupełnie geometrię, skupiając się na mechanicznym rozwiązywaniu zadań schematycznych.

d39x2i4

Próbny egzamin maturalny z matematyki przeprowadzono 3 listopada. Przystąpiło do niego ponad 350 tys. tegorocznych maturzystów. Do próbnego egzaminu mogli przystąpić maturzyści ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, które do okręgowych komisji egzaminacyjnych zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu.

Jak podała CKE, najpóźniej w poniedziałek dyrektorzy szkół biorących udział w egzaminie próbnym otrzymają, drogą elektroniczną z okręgowych komisji egzaminacyjnych, szczegółowe wyniki każdego ucznia (z informacją o ilości punktów uzyskanych za każde zadanie). Wyniki te mają przekazać maturzystom.

Po 25 latach - powrót matury z matematyki

Na stronie internetowej CKE zamieszczono też szczegółowy opis zasad punktowania poszczególnych zadań, tak by nauczyciele wraz z uczniami mogli przeanalizować uzyskane wyniki. Maturzyści chcący mieć bezpośredni wgląd do swojej pracy będą musieli zgłosić się do swoich okręgowych komisji egzaminacyjnych.

d39x2i4

Tegoroczni maturzyści to pierwszy rocznik po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z matematyki.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wiosną 2010 r. maturzyści będą musieli obowiązkowo zdawać egzaminy: z języka polskiego (część pisemna i ustna) i języka obcego nowożytnego (część pisemna i ustna). Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli przystąpić także do egzaminu z języka narodowego (część pisemna i ustna). Obowiązkowy egzamin z matematyki będzie egzaminem tylko pisemnym.

Wszyscy maturzyści przystępujący do obowiązkowych egzaminów pisemnych będą musieli je zdawać na poziomie podstawowym, a chętni także na poziomie rozszerzonym. Egzaminy z danego przedmiotu z obu poziomów przeprowadzane będą tego samego dnia - rano z poziomu podstawowego, po południu z poziomu rozszerzonego.

W roku szkolnym 2009/2010 egzaminacyjna sesja maturalna rozpocznie się 4 maja i potrwa do 28 maja. Egzamin pisemny z matematyki odbędzie się 5 maja.

d39x2i4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x2i4
Więcej tematów