Trwa ładowanie...

Są oficjalne wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła samodzielną większość w brytyjskiej Izbie Gmin. Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 368 mandatów. Drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 191 przedstawicieli.
Share
Wielka Brytania. Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson triumfuje
Wielka Brytania. Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson triumfujeŹródło: PAP, Fot: EPA/NEIL HALL
d48ck03
  • To historyczne, najwyższe od dziesięcioleci zwycięstwo konserwatystów
  • W odpowiedzi na wynik lider opozycyjnej partii pracy podaje się do dymisji
  • Brexit jest niemal pewny. Funt się umacnia

Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 363 mandaty, a drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 203 przedstawicieli - podaje BBC News. Szkocka Partia Narodowa zdobyła 55 mandatów. Liberalni Demokraci mogą liczyć na 13 miejsc w Izbie Gmin. Partia Walii wprowadzi 3 reprezentantów, a Zieloni jednego. 28 mandatów przypadnie pozostałym ugrupowaniom.

Wyniki exit poll zostały potwierdzone już przez oficjalne dane. Po podliczeniu danych z 648 (na 650) okręgów wyborczych wiadomo, że torysi zdobyli w wyborach co najmniej 363 mandaty.

d48ck03

Oznacza to, że Partia Konserwatywna uzyskała samodzielną większość. Jak zauważają komentatorzy, to największa wygrana tej partii od 1987 r. i triumf Borisa Johnsona. Jednocześnie poparcie dla Partii Pracy jest na poziomie najniższym od niemal 80 lat.

Zwycięstwo konserwatystów oznacza, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE w ustalonym terminie, czyli 31 stycznia przyszłego roku, jest przesądzone. Przed wyborami konserwatyści zapowiadali, że jeszcze w grudniu sprawa wróci do parlamentu.

- Unia Europejska oczekuje tak szybko jak to możliwe głosowania w brytyjskim parlamencie, zatwierdzającego porozumienie w sprawie brexitu - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel, komentując wynik czwartkowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

d48ck03

Przeczytaj także: Zaskoczenie po wyborach w Wielkiej Brytanii. Jo Swinson nie weszła do parlamentu

Warto również zaznaczyć, że mimo przedwyborczych sondaży Boris Johnson zdecydowanie wygrał w swoim okręgu wyborczym. - Wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu i zjednoczyć naród - powiedział premier po ogłoszeniu wyników exit poll.

Już według oficjalnych wyników w okręgu wyborczym Uxbridge i South Ruislip Johnson uzyskał 25 351 głosów - podaje TVN24.

Wielka Brytania. Corbyn rezygnuje, Szkoci z silną reprezentacją

Tymczasem jeszcze przed podaniem oficjalnych wyników wyborów Jeremy Corbyn zrezygnował z przewodzenia Partii Pracy. Brytyjskie media zauważają, że miejsce w parlamencie straciła liderka Liberalnych Demokratów Jo Swinson

d48ck03

Dodatkowo, dobry wynik Szkockiej Partii Narodowej może ułatwić jej działania na rzecz następnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Wybory w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek o godzinie 8 rano czasu polskiego i trwały do godziny 23. Decyzja o przedterminowych wyborach zapadła po zgodzie państw Unii Europejskiej, by odłożyć brexit do stycznia przyszłego roku.

W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2017 roku żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości. Partia Konserwatywna, która uzyskała 318 mandatów utworzyła rząd mniejszościowy.

d48ck03

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Balcerowicz ucina spekulacje ws. jego startu w wyborach prezydenckich 2020

d48ck03

Podziel się opinią

Share
d48ck03
d48ck03
Więcej tematów