Trwa ładowanie...
dldgqbo

Wyniki exit poll wyborów w Wielkiej Brytanii. Partia Konserwatywna z większością

Według wyników exit poll, Partia Konserwatywna wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 368 mandatów. Drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 191 przedstawicieli. Zwycięstwo konserwatystów stanowi kolejny krok w stronę brexitu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson
Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson (East News)
dldgqbo
  • Według wyników exit poll, Partia Konserwatywna odzyskała większość w Izbie Gmin
  • Drugie miejsce zajęła Partia Pracy
  • Wyniki exit poll potwierdzają wskazania sondaży, w których prowadziło ugrupowanie Borisa Johnsona

Wstępne wyniki dają Szkockiej Partii Narodowej 55 mandatów. Liberalni Demokraci mogą liczyć na 13 miejsc w Izbie Gmin. Plaid Cymru (Partia Walii) wprowadzi 3 reprezentantów, a Zieloni jednego. 28 mandatów przypadnie pozostałym ugrupowaniom. Oznacza to, że Partia Konserwatywna uzyskała samodzielną większość.

dldgqbo

Zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej może oznaczać, że brexit stanie się faktem. W jednym ze scenariuszy Wielka Brytania opuści wspólnotę już 31 stycznia 2020 roku.

Wybory w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek o godzinie 8 rano czasu polskiego i trwały do godziny 23. Decyzja o przedterminowych wyborach zapadła po zgodzie państw Unii Europejskiej, by odłożyć brexit do stycznia przyszłego roku.

Zobacz też: Szymon Hołownia się zdecydował. "Kaznodzieja w amerykańskim stylu"

W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2017 roku żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości. Partia Konserwatywna, która uzyskała 318 mandatów utworzyła rząd mniejszościowy. Premier Boris Johnson musiał zabiegać o poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, która wprowadziła do Izby Gmin 35 przedstawicieli.

dldgqbo

Przedwyborczy sondaż ośrodka YouGov i dziennika "The Times" dawał Partii Konserwatywnej 339 mandatów. Drugie miejsce w sondażu zajęła Partia Pracy, której poparcie miało się przełożyć na 231 mandatów. Podium zamknęła Szkocka Partia Narodowa (41 mandatów). Liberalni Demokraci mieli wprowadzić natomiast 15 posłów. Pozostałe 24 mandaty przypadły czterem mniejszym ugrupowaniom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dldgqbo

Podziel się opinią

Share

dldgqbo

dldgqbo
Więcej tematów