Tysiące grobów w mieście do likwidacji. Pochowają tam innych ludzi
"Uwaga! Grób przeznaczony do likwidacji. Z powodu wygaśnięcia uprawnień może zostać zlikwidowany" - naklejki o takiej treści przed dniem Wszystkich Świętych pojawiły się na 15 tysiącach grobów na wrocławskich cmentarzach komunalnych - głównie tych na Osobowicach i Grabiszynie.
Chodzi o groby zmarłych, których bliscy nie opłacili we wrocławskim Zarządzie Cmentarzy Komunalnych. Jeśli po wezwaniu nadal tego nie zrobią, z grobów znikną tablice i krzyże, a w tym samym miejscu zostanie pochowany ktoś inny.
Po pochówku grób na cmentarzu komunalnym jest opłacony na 20 lat. Później trzeba zapłacić ponownie, co gwarantuje miejsce na cmentarzu na kolejne dwie dekady. A nie chodzi o małe sumy. Zgodnie z najnowszym cennikiem wprowadzonym od października przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, najniższa opłata to 1300 złotych.
Te stawki i zasady obowiązujące na cmentarzach komunalnych (na Grabiszynie, Osobowicach, Kieczowie, Jerzmanowie, Pawłowicach i w Leśnicy). Cmentarze parafialne rządzą się swoimi prawami i stawkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wtargnęli prosto pod tramwaj. Dramatyczne nagranie z Chorzowa
Co się stanie, jeśli nie zapłacimy na czas? Na grobie pojawi się naklejka z przypomnieniem. Po oznaczeniu takiego grobu administracja cmentarza czeka na wniesienie opłaty. Ale nie dłużej niż 3 lata. Potem może on zostać zlikwidowany, a w tym miejscu pochowany zostanie ktoś inny.
Obowiązuje jednak ciągłość ważności grobu, co oznacza że gdy z opłatą przypomnimy sobie z dwuletnim opóźnieniem, za przeoczony czas i tak trzeba będzie zapłacić.
Zapominalskich jest mnóstwo. Na cmentarzach komunalnych we Wrocławiu jest około 211 tysięcy grobów, a aż 15 tysięcy nie zostało opłaconych na czas.
"W przypadku podjęcia decyzji o likwidacji usuwane są zewnętrze elementy mogiły takie jak płyty nagrobne, tablice, krzyże. Wnętrze grobu pozostaje nienaruszone" - wyjaśnia Zarząd Cmentarzy Komunalnych. - "Przyjmuje się, że po okresie 20 lat zawartość grobu ulega całkowitej mineralizacji (rozłożeniu, rozpadowi). Pochówek nowej osoby polega na umieszczeniu jej w grobie bez usuwania szczątków poprzedników".
Opłata za przedłużenie ważności grobu na następne 20 lat zgodnie z najnowszym zarządzeniem prezydenta Wrocławia:
- grób ziemny zwykły jednomiejscowy – 1300 zł;
- grób ziemny głębinowy dwumiejscowy – 1800 zł;
- grób ziemny rodzinny dwumiejscowy (w poziomie) – 2200 zł;
- grób ziemny rodzinny trzymiejscowy (w poziomie) – 3000 zł;
- grób ziemny rodzinny czteromiejscowy (w poziomie) – 3800 zł;
- grób ziemny rodzinny pięciomiejscowy (w poziomie) – 4600 zł;
- grób ziemny dzieci do 6 lat – 800 zł.
Nie ma możliwości wnoszenia opłat w niższej wysokości ani za okresy krótsze niż 20 lat jak również nie jest możliwe rozłożenie opłaty na raty.