Trwa ładowanie...
sopot molo
Nadmorski24.pl
Dzisiaj, 26-10-2024 14:10
i inni (1)

Sopockie molo już nie jest rekordowe. Niemcy odebrali nam tytuł

Nazywane najdłuższym pomostem nad Morzem Bałtyckim, sopockie molo utraciło swój status. Pomost wybudowany w niemieckim kurorcie Prerow przebił to w Sopocie o ponad 200 metrów.

Sopockie molo już nie jest najdłuższe nad Morzem BałtyckimSopockie molo już nie jest najdłuższe nad Morzem BałtyckimŹródło: nadmorski24.pl
d1eo7cg
d1eo7cg

Ta wiadomość nie powinna zaskakiwać. Od lat mówiło się bowiem o inwestycji w nadbałtyckim Prerow na terenie Maklemburgii, zakładającej budowę 720-metrowego molo.

Molo w Sopocie utraciło status najdłuższego nad Bałtykiem

Pomost w niemieckim Prerow w połowie października oficjalnie oddano do użytku. Tym samym sopockie molo przestało być najdłuższą tego typu konstrukcją nad Morzem Bałtyckim .

Niemieckie molo nie służy wyłącznie jako promenada. Są na nim 33 stanowiska cumownicze dla łodzi, w tym miejsce dla 28-metrowego statku ratunkowego. W planach są również przystanki dla statków pasażerskich, z których możliwe będą wycieczki na wyspę Hiddensee oraz do Danii. W przyszłości turystów ma przyciągać także taras widokowy, którego ukończenie przewidziane jest na maj 2025 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wtargnęli prosto pod tramwaj. Dramatyczne nagranie z Chorzowa

Sopockie molo niemal przez 100 lat cieszyło się mianem najdłuższego pomostu w Europie. Pierwsza "odsłona" sopockiego mola z 1827 roku mierzyła zaledwie 31,5 metra. W 1910 roku pomost mierzył już 315 metrów. To obecnie istniejące zostało wybudowane w latach 1927-1928. Pod koniec XX wieku do pomostu dobudowano żelbetową głowicę, natomiast w 2011 roku zakończyła się budowa mariny dla ponad 100 jachtów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1eo7cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eo7cg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj