Trwa rozbudowa struktur WOT. Nowy batalion w Kraśniku rekrutuje ochotników
WOT rozbudowują swoje struktury w województwie lubelskim. W nowo powstałym batalionie lekkiej piechoty w Kraśniku na ochotników wciąż czekają wolne stanowiska do terytorialnej służby wojskowej oraz etaty dla żołnierzy zawodowych. To ciekawa oferta dla mieszkańców powiatów kraśnickiego, opolskiego i janowskiego.
19.01.2023 11:15
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" wciąż przyjmuje w swoje szeregi nowych ochotników. W ubiegłym roku w wyniku rozbudowy struktur WOT w naszym województwie, w Kraśniku przy ul. Lubelskiej 159 powstał 24 batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 2 LBOT. Oficjalnie nowy batalion rozpoczął działalność w październiku 2022 r. Jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski. Dowódcą 24 batalionu lekkiej piechoty jest ppłk Krzysztof Krawczyk. Docelowo batalion w Kraśniku będzie liczyć ponad 650 żołnierzy.
Siedziba 24 batalionu lekkiej piechoty, znajduje się przy ul. Lubelskiej 159 w Kraśniku. To dawne tereny wojskowe, gdzie niegdyś mieściły się, m.in. wojskowe magazyny i budynki administracyjne. W 2022 roku nabrały tempa prace związane z przystosowaniem koszar do potrzeb batalionu lekkiej piechoty. Obecnie trwają prace budowlane oraz remont budynków koszarowo-biurowych, pomieszczeń gospodarczych i garażowych, które potrwają do końca 2025 r. Do tego czasu żołnierze będą stacjonować w specjalnie wybudowanym miasteczku kontenerowym.
Rekrutacja ochotników do 24 batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku wciąż trwa. Na kandydatów czekają wolne miejsca zarówno do terytorialnej służby wojskowej jak i kadry zawodowej. Każdy, kto czuje powołanie, by służyć ojczyźnie i wspierać mieszkańców swojego regionu oraz spełnia podstawowe wymogi może zostać żołnierzem WOT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla kogo WOT?
Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-55 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz kto pomyślnie przejdzie szkolenie podstawowe może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.
W szeregach WOT swoje miejsce znajdą zarówno osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i osoby bez zatrudnienia, ludzie młodzi szukający możliwości rozwoju zawodowego, jak i starsi z większym doświadczeniem życiowym i zawodowym.
Korzyści ze służby w WOT
Wojsko postrzegane jest dziś jako atrakcyjny i dobrze opłacany zawód, który daje stabilizację finansową i możliwości wszechstronnego rozwoju. Decyzja o rozbudowie WOT w naszym województwie dała mieszkańcom Lubelszczyzny nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości. Nowy batalion w Kraśniku to ciekawa oferta szczególnie dla mieszkańców powiatów: kraśnickiego, opolskiego i janowskiego.
Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują nieopodatkowane uposażenie za każdy dzień służby w wysokości 129,90 zł oraz 456 zł dodatku za gotowość. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe.
Służba w WOT to także inwestycja w rozwój zawodowy i osobisty. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych, a po 3 latach służby ma również otwartą ścieżkę kariery zawodowej w wojsku poprzez kursy podoficerskie i oficerskie. Niebagatelną wartością jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju i naszych małych ojczyzn.
Jak wyglądają szkolenia?
Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego, muszą przejść szkolenie podstawowe trwające 16 dni, zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia Terytorialsów w sumie trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie przez żołnierza prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na przydzielonym stanowisku np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok szkoleń to czas zgrywania pododdziałów.
Szkolenia żołnierzy WOT odbywają się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Raz w roku każdy żołnierz obowiązkowo musi odbyć 2-tygodniowe zgrupowanie poligonowe. Terytorialsi uczestniczą również w dynamicznych ćwiczeniach u boku wojsk operacyjnych, a także wojsk z USA i NATO oraz licznych kursach doskonalących zgodnie z funkcją pełnioną w pododdziale.
Jak zostać żołnierzem 2 LBOT?
Mieszkańcy powiatów kraśnickiego, opolskiego i janowskiego, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT, w 24 batalionie lekkiej piechoty w Kraśniku, mogą składać wnioski o powołanie do służby w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.
Wybierz dogodny dla siebie termin
Terminy szkoleń podstawowych w 2 LBOT w 2023 r. dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07, 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja podczas ferii zimowych w 2024 r. Terminy wcieleń na szkolenia wyrównawcze w 2023 r. dla żołnierzy rezerwy, którzy myślą o powrocie do wojska: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.