Ciągłe popijawy. Plac Kaczyńskiego wygląda jak melina
Od lat nic się tutaj nie zmienia. Plac Kaczyńskiego w Lublinie to miejsce ciągłych alkoholowych popijaw, zakłócania ciszy i dewastacji. Po sygnałach od mieszkańców, w ostatni weekend portal lublin112 postanowił sprawdzić, czy faktycznie jest aż tak źle. Brud, połamane ławki, walające się butelki po piwie i wódce – tak w niedzielę po południu wyglądało to miejsce.
Po zgłoszeniach od mieszkańców portal lublin112 sprawdził, co dzieje się w niedzielę po południu na Placu Kaczyńskiego w Lublinie. Otóż miejsce to wygląda jak "miejska melina" pod chmurką. Od lat sytuacja nie zmienia się i trzeba powiedzieć wprost – Miasto Lublin nie radzi sobie z utrzymaniem w tym miejscu porządku, co więcej po zdewastowanym wyposażeniu Placu widać, że dawno nikt tutaj nie zaglądał, aby coś wymienić lub naprawić. Część ławek została wyniesiona poza teren Placu Kaczyńskiego, część jest uszkodzona. Podobnie wygląda m.in. stół do gry w szachy.
Niedziela, godzina 19.00. Plac Kaczyńskiego wygląda jak wielkie śmietnisko. Wszędzie walają się butelki po alkoholu, piwie, folie, siatki, butelki po "małpkach", co więcej, taki obraz jest na placu zabaw dla dzieci. Butelki pomiędzy urządzeniami, butelki pod ławkami, huśtawkami, pod stołami, butelki pod drzewami, w krzakach – są wszędzie. Do tego opakowania po jedzeniu, z których ptaki wyjadają resztki. Co ciekawe, na ławkach rozsiadają się kolejni imprezowicze z kolejnymi porcjami alkoholu, przez nikogo niepokojeni rozpoczynają kolejne imprezy pod chmurką, a tuż obok na placu zabaw bawią się dzieci. "Wyśmienite" połączenie dwóch światów – świata zabawy i dziecięcej beztroski ze światem imprezowania, picia alkoholu wprost przed maluchami. Służb porządkowych brak. Jak widać na zdjęciach wieczorne i nocne imprezy na dobre trwają tam, gdzie w dzień bawią się dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co na to wszystko miejscy urzędnicy?
– Od czwartku (18 maja) przez cały weekend strażnicy wspólnie z Policją byli zaangażowani w zabezpieczenie imprez odbywających się na terenie miasta. Głównie dbali o bezpieczeństwo imprezy studenckiej odbywającej się przy ulicy Bernardyńskiej, w której brało udział nawet kilka tysięcy osób. Kontrolowali także plac Lecha Kaczyńskiego, Plac Litewski, deptak oraz ulicę Królewską. Podejmowali interwencje wobec osób nietrzeźwych, osób nieletnich i zakłócających porządek. Plac Lecha Kaczyńskiego był sprawdzany kilkukrotnie przy udziale Policji i pomocy operatorów monitoringu miejskiego. Podczas kontroli na placu Lecha Kaczyńskiego Straż Miejska Miasta Lublin nałożyła dwa mandaty karne w związku ze spożywaniem napojów alkoholowych w miejscu publicznym – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Biorąc pod uwagę liczbę butelek, które walały się jeszcze w niedzielę wieczorem na Placu Kaczyńskiego, te dwa mandaty wystawione za spożywanie alkoholu w tym miejscu…robią wrażenie.
– W miniony weekend z Centrum Monitoringu Wizyjnego przekazano łącznie 7 zgłoszeń do służb tj. Policji i Straży Miejskiej o spożywaniu alkoholu na pl. Kaczyńskiego i skwerze im. Dzieci z Pahiatua. Ponadto w nocy piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w Centrum Monitoringu Wizyjnego dodatkowo pełnił służbę funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Lublin w celu wsparcia swoich patroli działających m.in na deptaku i jego rejonie – wyjaśnia dalej Monika Głazik.
Jak wygląda utrzymanie czystości na Placu Kaczyńskiego oraz dbałość o jego wyposażenie?
– Zarówno ciągi piesze, jak i mała architektura na placu Kaczyńskiego objęte są bieżącym utrzymaniem. Alejki oczyszczane są codziennie (zamiatanie, usuwanie odrostów) do godziny 8.00 rano w ramach umowy zawartej ze spółką KOM-EKO S.A. Kosze ustawione na placu opróżniane są obecnie jeden raz na dobę, a w przypadku konieczności wykonywane są dodatkowe działania interwencyjne. Naprawy zaistniałych uszkodzeń pojedynczych koszy lub ich elementów Wykonawca realizuje na bieżąco na miejscu (o ile naprawa jest możliwa z racji wielkości uszkodzeń), lub po demontażu urządzeń. Natomiast plac zabaw przy ul. Peowiaków jak i siłownia zewnętrzna objęte są stałym utrzymaniem realizowanym przez MKK Sp. z o.o. Wykonawca odpowiada za kontrolę, utrzymanie, naprawy i konserwację wyposażenia placów zabaw, siłowni oraz urządzeń gimnastycznych należących do Miasta. W ramach tej umowy na bieżąco prowadzone są prace porządkowe obejmujące m.in. utrzymanie tych terenów w czystości, opróżnianie koszy, koszenie trawy, utrzymanie wymaganego poziomu żwirowych i piaskowych podłoży, remont elementów ogrodzenia, naprawę i konserwacje urządzeń zabawowych. Umowa obejmuje również przeprowadzanie kontroli stanu technicznego placów zabaw, tj. kontroli regularnej – codziennej (łącznie z niedzielami i świętami) do godziny 8.00 oraz funkcjonalnej – bardziej szczegółowej (co trzy miesiące), a także wymianę piasku w piaskownicach (raz w roku) oraz ich całoroczne uzupełnianie – informuje Monika Głazik.
Z relacji przedstawicielki miasta wynika, że w sobotę 20 maja firma MKK Sp. z o.o. w godzinach określonych w umowie wykonała prace porządkowe na placu. W niedzielę 21 maja plac zabaw, na który spadło drzewo, został przez straż pożarną wyłączony z użytkowania i zabezpieczony taśmami. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w miniony weekend na plac zabaw runęło drzewo. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale konary uszkodziły jego elementy, m.in. ogrodzenie.
– Miasto regularnie kontroluje stan zdrowotny drzewostanu. Dlatego wnioskowaliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie decyzji zezwalającej na usunięcie drzewa na placu Kaczyńskiego, ale takiej zgody nam nie wydano. W wyniku upadku drzewa zostało uszkodzone ogrodzenie placu zabaw. Sprawa zostanie zgłoszona do ubezpieczyciela. Pozostałe drobne naprawy dotyczące poprawy montażu huśtawek wahadłowych i naprawy uszkodzonej nawierzchni bezpiecznej wykona MKK w ramach zawartej umowy na bieżącą konserwację placu zabaw. 22 maja pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej poinformowali o zdarzeniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który w tym przypadku jest organem decyzyjnym, i po odbytej wizji w terenie przedstawicieli WKZ rozpoczęto porządkowanie terenu. Drzewo usuwane jest z terenu placu w ramach umowy na kompleksową konserwację terenów zieleni komunalnej zlokalizowanej poza pasem drogowym – dodaje Monika Głazik.
Warto dodać, że raz w roku Wydział zleca niezależnemu wykonawcy posiadającemu uprawnienia wymagane ustawą prawo budowlane wykonanie przeglądu i oceny stanu technicznego placów zabaw oraz zgodności z normami aktualnymi na dzień montażu danego urządzenia placów zabaw oraz wykonanie takich przeglądów siłowni zewnętrznych. Łącznie co roku takiej kontroli podlegają 83 obiekty. W tym roku taka kontrola została już wykonana.