Kolejny przypadek wścieklizny. Tym razem u psa
Województwo lubelskie zmaga się z wścieklizną. Do poniedziałku odnotowano 20 ognisk tej choroby, w tym jeden przypadek u psa. Władze województwa podejmują szereg działań mających na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się wścieklizny, w tym kontrole szczepień.
19.11.2024 11:50
W województwie lubelskim stwierdzono łącznie 20 ognisk wścieklizny, zlokalizowanych w powiatach hrubieszowskim, tomaszowskim, krasnostawskim oraz zamojskim. Po raz pierwszy choroba została wykryta u psa, w miejscowości Ratyczów (gmina Łaszczów, powiat tomaszowski). Wcześniejsze przypadki dotyczyły głównie lisów, jenotów i kotów.
Zobacz także
Kolejne działania władz
Nowo wykryte ognisko w miejscowości Krasnobród (powiat zamojski) zmusiło władze do podjęcia działań mających na celu powiększenie obszaru zagrożonego. Obszar ten obejmie powiaty biłgorajski, zamojski i tomaszowski. W związku z tym we wtorek Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wystąpił do Wojewody Lubelskiego o zmianę Rozporządzenia nr 18 Wojewody Lubelskiego. W obszarze zagrożonym prowadzone będą kontrole przez policję i inspekcję weterynaryjną, a za brak obowiązkowych szczepień u psów i kotów będą wystawiane mandaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Równocześnie trwa akcja informacyjna w szkołach na terenie województwa, mająca na celu uświadomienie mieszkańców o zagrożeniu wścieklizną.
HPAI w województwie lubelskim
W 2024 roku w województwie lubelskim odnotowano czwarte ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), które stwierdzono 15 listopada 2024 roku w miejscowości Głębokie (gmina Uścimów, powiat lubartowski). Wcześniej, w styczniu 2024 roku, trzy ogniska HPAI zostały wykryte również w tej samej gminie.
Ognisko w Głębokiem dotyczyło komercyjnego gospodarstwa, w którym utrzymywano 7246 indyków rzeźnych. Po potwierdzeniu wystąpienia choroby, służby weterynaryjne natychmiast przystąpiły do wybicia ptaków, ich utylizacji, a następnie przeprowadziły wstępną dezynfekcję. Wyznaczone zostały obszary zapowietrzone i zagrożone. Obszar zapowietrzony obejmuje gminy powiatu lubartowskiego, a obszar zagrożony rozciąga się na gminy powiatów lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.
Rozporządzenie nr 19 Wojewody Lubelskiego, które zostało podpisane przez wojewodę Krzysztofa Komorskiego w sobotę, 16 listopada 2024 roku, zawiera szczegółowy wykaz gmin objętych obszarami zapowietrzonymi i zagrożonymi.
Źródło: Lublin112.pl