Trwa ładowanie...

Kolejka po zaświadczenie. Ludzie stoją od rana

Nauczyciele oraz inne osoby pracujące z dziećmi są zobowiązani do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Wymóg ten został wprowadzony na mocy ustawy znanej jako "lex Kamilek". Czas na zdobycie dokumentu jest ograniczony, co powoduje, że przed sądami w całym kraju tworzą się długie kolejki.

Kolejka pod budynkiem sądu w LublinieKolejka pod budynkiem sądu w LublinieŹródło: Lublin112.pl, fot: Tomek - czytelnik portalu Lublin112
d2wpg6l
d2wpg6l

Od 15 lutego 2024 r. zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku przedstawienia przez przyszłych pracowników lub osoby mające zostać dopuszczone do pracy z małoletnimi zaświadczenia o niekaralności za określone przestępstwa. Wymóg ten dotyczy działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, udzielaniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu oraz innymi formami zainteresowań i opieki nad dziećmi.

Kolejki w całym kraju

W związku z tym wymogiem, od kilku dni przed sądami w całym kraju ustawiają się kolejki osób, które muszą posiadać zaświadczenie o niekaralności, głównie są to nauczyciele. Podobny obrazek można zaobserwować w Lublinie, gdzie w piątek od wczesnych godzin porannych przed Sądem Rejonowym stoi duża kolejka.

– 7 rano, godzinę przed otwarciem sądu w oczekiwaniu na zaświadczenie o niekaralności. Limit 150 numerków na dzień. Numerki kończą się już w okolicach 9 rano. A osoby oczekujące z rana siedzą w poczekalni aż do godziny 13-15. Żeby zająć sensowne miejsce w kolejce, trzeba być pod sądem z samego rana. Ja dzisiaj byłem na 5 i mam 8 miejsce w kolejce. Dramat – napisał czytelnik lokalnego portalu Lublin112.pl, stojący w ogonku przed lubelskim sądem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też:Groźne odkrycie w stawie. Wędkarz zbladł po wyłowieniu reklamówki z wody

Patrząc na to, co tam się dzieje, przypominają się obrazki z czasów PRL. Jak przekazał w ostatnich dniach sierpnia resort sprawiedliwości, aby umożliwić sprawniejsze działanie sądów, miały zostać wydłużone ich godziny pracy. Co więcej, w Lublinie został wprowadzony system kolejkowy.

d2wpg6l

Uprzejmie informujemy, że do obsługi interesantów Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego został wprowadzony system kolejkowy. Pobranie biletu kolejkowego gwarantuje obsługę. System na bieżąco monitoruje wydane bilety (numerki) i ogranicza ich wydawanie do liczby oczekujących interesantów możliwych do załatwienia w danym dniu – czytamy na stronie internetowej Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Sądy tłumaczą, że robią, co mogą, aby sprawnie wydawać zaświadczenia. Liczba zainteresowanych jest na tyle duża, że doszło do takiej sytuacji, jaką widać na zdjęciach z całej Polski. Nie ma co ukrywać, że interesantów jest zbyt wielu, zaś pracowników sądów zbyt mało, aby sprawnie wszystkich obsłużyć.

"Lex Kamilek"

"Lex Kamilek" to potoczne określenie ustawy w Polsce, która została zainicjowana w reakcji na tragiczną śmierć ośmioletniego Kamila z Częstochowy. Chłopiec zmarł na skutek brutalnego znęcania się przez ojczyma. Śmierć Kamilka wstrząsnęła opinią publiczną i skłoniła władze do podjęcia działań mających na celu wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą domową oraz poprawę funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za interwencję w takich przypadkach.

d2wpg6l

Główne założenia "lex Kamilek" obejmują wzmocnienie procedur interwencyjnych poprzez zwiększenie uprawnień pracowników opieki społecznej i organów ścigania do szybkiego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Wprowadza również obowiązkowe szkolenia dla pracowników oświaty, służby zdrowia oraz urzędników państwowych, które mają na celu nauczenie ich rozpoznawania sygnałów przemocy wobec dzieci i skutecznego podejmowania interwencji.

Kolejnym istotnym elementem ustawy jest usprawnienie współpracy między sądami, policją, ośrodkami pomocy społecznej oraz szkołami, co ma umożliwić szybsze i skuteczniejsze reagowanie na zgłoszenia dotyczące przemocy w rodzinie. Ustawa przewiduje również zaostrzenie kar za przemoc wobec dzieci, w tym znęcanie się fizyczne i psychiczne, z naciskiem na przestępstwa wobec osób małoletnich. Ostatnim kluczowym punktem jest wzmożenie nadzoru nad rodzinami, w których występują sygnały o przemocy, w celu lepszej kontroli i zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.

d2wpg6l

Źródło: Lublin112.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wpg6l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpg6l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj