Trwa ładowanie...
d15a161

Rzym ma pretensje do Londynu o śmierć Włocha

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague wyraził w Rzymie żal z
powodu śmierci dwóch zakładników, Włocha i Brytyjczyka, podczas nieudanej próby ich
odbicia w Nigerii Brytyjska akcja, nieuzgodniona z Włochami, wywołała napięcie między obu krajami.

Share
d15a161

Po operacji, przeprowadzonej 8 marca przez brytyjskie siły specjalne, przedstawiciele władz Włoch z prezydentem Giorgio Napolitano i ministrem spraw zagranicznych Giulio Terzim na czele zażądali od rządu w Londynie wyjaśnień, dlaczego nie uprzedził o zamiarze podjęcia próby odbicia zakładników Franco Lamolinary i Chrisa McManusa. Zostali oni zamordowani podczas tej akcji przez porywaczy z ugrupowania islamskich radykałów Boko Haram.

Wizyta Hague'a w Wiecznym Mieście miała na celu zmniejszenie napięcia, do jakiego doszło po operacji w Nigerii.

- Wyrażamy nasz głęboki żal, ale sądzę, że należało to zrobić - oświadczył Hague, pytany o to, czy uważa, że powinien przeprosić Włochy za nieudaną akcję i za to, że władze tego kraju nie zostały o niej uprzedzone.

d15a161

- Oczywiście nie jest zwyczajem ani polityką rządu brytyjskiego to, że nie konsultuje się w podobnych przypadkach - zapewnił szef Foreign Office po rozmowie z ministrem Terzim. Następnie wyjaśnił, że sytuacja była nadzwyczajna i należało błyskawicznie podejmować decyzje.

Szef brytyjskiej dyplomacji podkreślił, że brak konsultacji nie wynikał z obaw, że Włochy mogłyby sprzeciwić się uderzeniu na kryjówkę porywaczy.

Minister spraw zagranicznych Włoch wyraził przekonanie, że relacje z Wielką Brytanią są "znakomite" i pełne przyjaźni. Obaj ministrowie potwierdzili też wolę wspólnej walki z terroryzmem.

d15a161

Podziel się opinią

Share
d15a161
d15a161
Więcej tematów