Trwa ładowanie...
d14c3kc

Rzym: każdy człowiek ma prawo jeść

Proklamowaniem prawa każdego człowieka do wyżywienia zakończyło się w środę w Rzymie Alternatywne Forum organizacji pozarządowych, które odbywało się równolegle do rzymskiego szczytu FAO.

d14c3kc
d14c3kc

Przez trzy dni delegaci z całego świata, uczestniczący w Forum, debatowali nad tymi samymi problemami wyżywieniowymi, co oficjalni delegaci 185 krajów członkowskich FAO, ONZ-owskiej organizacji ds. wyżywienia, mającej siedzibę w Rzymie.

Na zakończenie uchwalono dokument, który zostanie odczytany w czwartek przez rzecznika Forum Alternatywnego na końcowym posiedzeniu organizacji ONZ-owskiej.

Dokument proklamuje prawo mieszkańców każdego kraju do odpowiedniego wyżywienia i czyni odpowiedzialnym za zagwarantowanie warunków spełnienia tego postulatu rząd danego kraju.

Warunki, które rząd powinien zagwarantować - czytamy w dokumencie - to woda pitna jako środek do produkcji, ziemia, materiał siewny, technologia i dostępne kredyty.

d14c3kc

Alternatywne Forum proklamowało także suwerenność wyżywieniową, którą zdefiniowało jako prawo narodów do określania własnej polityki i strategii w dziedzinie produkcji żywności w celu zagwarantowania wyżywienia dla całej ludności.

Jednocześnie Forum zaleciło rozwijanie ekologicznych modeli produkcji żywności, które powinny zyskać charakter dominujący, z myślą o utrzymaniu zróżnicowania kulturalnego i biologicznego, sprzyjającego zachowaniu ekosystemu ziemskiego. (jask)

d14c3kc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14c3kc
Więcej tematów