Trwa ładowanie...

Rzecznik Władimira Putina: Rosja żąda gwarancji, że Ukraina nie wejdzie do NATO

Rosja zażądała "100-proc. gwarancji, że nikt nawet nie pomyśli, iż Ukraina wejdzie do NATO" - powiedział BBC rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Jak zaznaczył, stopniowe zbliżanie się Sojuszu do rosyjskich granic "denerwuje Moskwę".

Share
Rzecznik Władimira Putina: Rosja żąda gwarancji, że Ukraina nie wejdzie do NATO
Źródło: PAP/EPA, Fot: ALEXEY DRUZHININ
d3zxdc0

Rzecznik Kremla wskazał, że NATO "próbuje rozbić (...) równowagę sił". Oskarżył Sojusz o niedotrzymanie historycznej obietnicy poprzez stopniowe zbliżanie się do granic Rosji. BBC nie podaje więcej szczegółów rozmowy z Pieskowem.

We wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz obserwuje poważne wzmacnianie obecności wojskowej zarówno na wschodzie Ukrainy, jak i w Rosji na terenach graniczących z Ukrainą. - Widzimy, że Rosja ciągle destabilizuje Ukrainę - podkreślił. Ukraina była głównym tematem jego dyskusji z ministrami obrony państw UE w Brukseli.

d3zxdc0

Również we wtorek prezydent Putin spotkał się z przebywającym z wizytą w Moskwie szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem; według źródeł w delegacji niemieckiej ich rozmowa była "poważna i otwarta", omawiano drogi wyjścia z kryzysu ukraińskiego.

Wcześniej w Kijowie Steinmeier opowiedział się za realizacją ustaleń pokojowych z Mińska, których celem jest deeskalacja sytuacji na wschodniej Ukrainie. Uznał, że jest to dziś jedyna droga uregulowania kryzysu.

d3zxdc0

Podziel się opinią

Share
d3zxdc0
d3zxdc0
Więcej tematów