Trwa ładowanie...
d2hlo1l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rzecznik rządu: warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja

• Według rzecznika rządu, warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja
• W ocenie Rafała Bochenka uchwała Sądu Najwyższego nie przybliża do zakończenia sporu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik rządu: warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja
(Agencja Gazeta, Fot: Slawomir Kaminski)
d2hlo1l

- Warunkiem obowiązywania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest ich publikacja, o tym mówi bardzo wyraźnie konstytucja - powiedział Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, rząd liczy na to, że sądy będą przestrzegać konstytucji, która "mówi bardzo wyraźnie, że tylko opublikowane orzeczenia są wiążące".

- A tylko te orzeczenia będą publikowane, które spełniają kryteria ustawowe. To jest element równowagi władz: władza sądownicza zgodnie z zamysłem twórców konstytucji wydaje orzeczenia, a już domeną władzy wykonawczej - pani premier - jest to, by publikować orzeczenia pod warunkiem, że spełniają one kryteria ustawowe - podkreślił Bochenek.

W jego ocenie "uchwała sędziów niczemu nie służy, bo nie przybliża ani o krok do rozwiązania impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego".

d2hlo1l

Jak dodał, takie działania, podobnie jak "inspirowane politycznie" uchwały samorządów apelujące do sądów o stosowanie nieopublikowanych wyroków nie przybliżają do obniżenia temperatury sporu wokół TK, lecz "niepotrzebnie eskalują napięcia".

- Dopóki nie wypracujemy pewnych rozwiązań legislacyjnych, które zarówno jednej jak i drugiej stronie pozwolą się posunąć do przodu, będziemy dalej tkwić w pacie i żadne uchwały tego niestety nie zmienią - mówił rzecznik rządu.

- Najprostszą drogą byłoby, gdyby Trybunał dostosował się do obowiązujących ustaw - podkreślił Bochenek. Według niego stosowanie się przez Trybunał do przepisów grudniowej nowelizacji ustawy o TK zakończyłoby natychmiast obecny impas.

Według rządu w świetle grudniowej noweli orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest prawomocne m.in. wtedy, gdy zapada większością kwalifikowaną i w co najmniej trzynastoosobowym składzie, a wnioski są rozpatrywane według kolejności wpływu.

d2hlo1l

Podjęta we wtorek uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego głosi, że "nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją już z chwilą ogłoszenia wyroku". Od 9 marca, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, rząd odmawia publikacji wyroków wskazując, że są one podejmowane niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 190 konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Artykuł ten mówi także, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

d2hlo1l

Podziel się opinią

Share

d2hlo1l

d2hlo1l
Więcej tematów