PolskaRzecznik rządu: majątki oligarchów powinny być elementem reparacji wojennych

Rzecznik rządu: majątki oligarchów powinny być elementem reparacji wojennych

- Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dot. kwestii ropy, gazu czy węgla. Cały czas ten postulat będziemy podnosić - mówił rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, Polska podejmie kroki w kierunku takiej zmiany prawa, która umożliwiłaby przejmowanie majątków oligarchów.

Rzecznik rządu Piotr Mueller
Rzecznik rządu Piotr Mueller
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

21.03.2022 | aktual.: 21.03.2022 15:53

W poniedziałek odbyło się spotkanie rzecznika rządu Piotra Muellera i zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabeli Antos z ambasadorami państw Unii Europejskiej i NATO. - Na tym spotkaniu podkreśliliśmy, że Polska będzie domagała się jak najszybszego uruchomienia sankcji dot. kwestii ropy, gazu czy węgla. Cały czas ten postulat będziemy podnosić - komentował rzecznik rządu

Konfiskata rosyjskich majątków

Mueller mówił też o reparacjach wojennych, na które powinny składać się skonfiskowane środki rosyjskich oligarchów. - Podczas spotkania z opozycją zostały przedstawione trzy propozycje dot. zmian prawnych, które są niezbędne do skutecznego egzekwowania różnego rodzaju działań wobec Rosji i wobec wszystkich podmiotów, które współfinansują machinę wojenną - wskazywał.

Według Muellera pierwszym zaproponowanym punktem jest kwestia związana z możliwością zajmowania majątków oligarchów rosyjskich i podmiotów, które współfinansują działania Rosji.

- W polskim systemie prawnym jest możliwość mrożenia takich majątków i te działania są podejmowane. Nie ma możliwości przejmowania majątków na rzecz Skarbu Państwa i wykorzystania ich później, np. w zakresie refinansowania skutków wojennych - dodał rzecznik rządu.

Mueller podkreślił, że podobna dyskusja toczy się na terenie całej UE. Drugi tematem spotkania była kwestia wdrożenia dodatkowych sankcji podatkowych dla firm, które kontynuują swoją działalność na terenie Rosji, a jednocześnie na terenie Polski. - Nie może być tak, że podmioty, które nie mają odwagi, żeby wycofać się z finansowania rosyjskiego reżimu, były tak samo traktowane jak te, które zaprzestały działalności na terenie Rosji - przekonywał.

Trzecia poruszoną kwestią było przyspieszenie wydatków na zbrojenia, by zabezpieczyć się przed działaniami Rosji, które mogą być rozszerzone na terytorium Polski i państw bałtyckich.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie