PolitykaRzecznik praw obywatelskich ma pytanie do KRS. W sprawie rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Rzecznik praw obywatelskich ma pytanie do KRS. W sprawie rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab został powołany niezgodnie z prawem? Rzecznik praw obywatelskich ma pewne wątpliwości. By je rozstrzygnąć, zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o stosowną uchwałę w tej sprawie. Zdaniem szefa KRS w tej sprawie nie ma żadnych wątpliwości.

Rzecznik praw obywatelskich ma pytanie do KRS. W sprawie rzecznika dyscyplinarnego sędziów
Źródło zdjęć: © East News | Adam Guz/Reporter
Violetta Baran

Piotr Schab został powołany na rzecznika dyscyplinarnego sędziów przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 4 czerwca 2018 roku. Rzecznik praw obywatelskich ma jednak wątpliwości, czy został powołany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

"Sposób wyłaniania rzeczników dyscyplinarnych w obowiązujących przepisach skonstruowano dwuetapowo. Pierwszy obejmuje wybór przez Krajową Radę Sądownictwa. Etap drugi to powołanie na podstawie uchwały KRS przez Ministra Sprawiedliwości" - przypomina w piśmie do Krajowej Rady Sądownictwa zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk.

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że mimo nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, w ustawie o KRS nie dokonano żadnych zmian w zakresie wyboru rzecznika dyscyplinarnego. "Trzeba zatem uznać, że do prawidłowego powołania rzecznika dyscyplinarnego w dalszym ciągu wymagana jest stosowna uchwała KRS" - stwierdza Trociuk.

"Gdyby rzecznik dyscyplinarny został powołany bez uchwały KRS, wówczas należałoby uznać, że powołanie to było wadliwe prawnie, zaś powołany na stanowisko sędzia podejmuje czynności wyjaśniające i dyscyplinarne bez wymaganej podstawy prawnej. Co za tym idzie, wszelkie te czynności będą obciążone wadą prawną, która w sposób nieuchronny zagraża prawidłowości prowadzonych i zakończonych dotychczas postępowań" - czytamy w piśmie skierowanym do szefa Biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Trociuk zwraca się więc do KRS z pytaniem, czy uchwała w tej sprawie została podjęta, czy też nie. Jeśli tak, to prosi o jej przesłanie do Biura RPO.

- Moim zdaniem rzecznik dyscyplinarny sędziów został powołany w sposób prawidłowy - przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ na podstawie zmienionych przepisów rzecznik dyscyplinarny jest powoływany przez ministra sprawiedliwości, to nie ma możliwości, żeby KRS go wybierała - stwierdził w rozmowie z rmf24.pl przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur

- Kiedy wprowadzano nowy sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego przez ministra, to należało uchylić ten przepis dotyczący kompetencji KRS. Tego nie zrobiono, ale codzienna praktyka stosowania prawa sobie radzi z takimi problemami dzięki tzw. dyrektywom kolizyjnym. W tym przypadku w grę wchodzi reguła, zgodnie z którą przepis późniejszy uchyla stosowanie przepisu wcześniejszego - tłumaczy sędzia Mazur.

Źródło: rpo.gov.pl, rmf24.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)