Trwa ładowanie...
d2jsds5

Rzecznik praw obywatelskich ma pytanie do KRS. W sprawie rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab został powołany niezgodnie z prawem? Rzecznik praw obywatelskich ma pewne wątpliwości. By je rozstrzygnąć, zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o stosowną uchwałę w tej sprawie. Zdaniem szefa KRS w tej sprawie nie ma żadnych wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab został powołany niezgodnie z prawem?
Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab został powołany niezgodnie z prawem? (East News, Fot: Adam Guz/Reporter)
d2jsds5

Piotr Schab został powołany na rzecznika dyscyplinarnego sędziów przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę 4 czerwca 2018 roku. Rzecznik praw obywatelskich ma jednak wątpliwości, czy został powołany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz także: Rzecznik dyscyplinarny sędziów: Paweł Juszczyszyn nadużył władzy

"Sposób wyłaniania rzeczników dyscyplinarnych w obowiązujących przepisach skonstruowano dwuetapowo. Pierwszy obejmuje wybór przez Krajową Radę Sądownictwa. Etap drugi to powołanie na podstawie uchwały KRS przez Ministra Sprawiedliwości" - przypomina w piśmie do Krajowej Rady Sądownictwa zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk.

d2jsds5

Zobacz także: Bogdan Zdrojewski o europejskiej krytyce rozwiązań PiS: rodzic ma obowiązek przestrzec dziecko

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że mimo nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, w ustawie o KRS nie dokonano żadnych zmian w zakresie wyboru rzecznika dyscyplinarnego. "Trzeba zatem uznać, że do prawidłowego powołania rzecznika dyscyplinarnego w dalszym ciągu wymagana jest stosowna uchwała KRS" - stwierdza Trociuk.

Zobacz także: Zbigniew Ziobro wybrał "głównego oskarżyciela sędziów". Ten wcześniej się mu sprzeciwił

d2jsds5

"Gdyby rzecznik dyscyplinarny został powołany bez uchwały KRS, wówczas należałoby uznać, że powołanie to było wadliwe prawnie, zaś powołany na stanowisko sędzia podejmuje czynności wyjaśniające i dyscyplinarne bez wymaganej podstawy prawnej. Co za tym idzie, wszelkie te czynności będą obciążone wadą prawną, która w sposób nieuchronny zagraża prawidłowości prowadzonych i zakończonych dotychczas postępowań" - czytamy w piśmie skierowanym do szefa Biura Krajowej Rady Sądownictwa.

Trociuk zwraca się więc do KRS z pytaniem, czy uchwała w tej sprawie została podjęta, czy też nie. Jeśli tak, to prosi o jej przesłanie do Biura RPO.

- Moim zdaniem rzecznik dyscyplinarny sędziów został powołany w sposób prawidłowy - przez ministra sprawiedliwości. Ponieważ na podstawie zmienionych przepisów rzecznik dyscyplinarny jest powoływany przez ministra sprawiedliwości, to nie ma możliwości, żeby KRS go wybierała - stwierdził w rozmowie z rmf24.pl przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur

- Kiedy wprowadzano nowy sposób powoływania rzecznika dyscyplinarnego przez ministra, to należało uchylić ten przepis dotyczący kompetencji KRS. Tego nie zrobiono, ale codzienna praktyka stosowania prawa sobie radzi z takimi problemami dzięki tzw. dyrektywom kolizyjnym. W tym przypadku w grę wchodzi reguła, zgodnie z którą przepis późniejszy uchyla stosowanie przepisu wcześniejszego - tłumaczy sędzia Mazur.

d2jsds5

Źródło: rpo.gov.pl, rmf24.pl

Podziel się opinią

Share

d2jsds5

d2jsds5
d2jsds5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów