Trwa ładowanie...
d1zpreq

Rzecznik praw obywatelskich: edukacja to problem ogólnonarodowy

Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll uważa, że należy założyć, iż w budżecie na każdy rok będzie przeznaczana większa niż dotąd kwota na edukację. Zoll, który w środę był gościem Sygnałów Dnia podkreślił, że problem edukacji nie jest sprawą polityczną, ale ogólnonarodową.
Share
d1zpreq

Zdaniem Zolla, obecnie najważniejszym problemem ludzi młodych z rodzin biednych są wysokie koszty kształcenia. Profesor powiedział, że do biura rzecznika przychodzą listy w których młodzież żali się, że nie stać jej na podjęcie studiów.

Rzecznik zwrócił uwagę na konieczność wyrównania poziomu w szkołach zaniedbanych i szans edukacyjnych młodzieży ze wsi i mniejszych miast. Zdaniem Zolla, potrzebna jest wielka akcja edukacyjna dla poręczycieli kredytów dla studentów. Studenci z biedniejszych rodzin nie mogą ich otrzymać, ponieważ nie mogą znaleźć poręczycieli.

Mówiąc o deklaracji "Edukacja dla rozwoju" przygotowanej przez ekspertów ze środowisk akademickich, naukowych i gospodarczych Zoll podkreślił, że w środę w jego biurze odbędzie się konferencja w tej sprawie, na którą zostali zaproszeni przedstawiciele Sejmu, Senatu i rządu a także organizacji pozarządowych. Dodał, że nie chodzi tylko o szkolnictwo, lecz także o edukację Polaków dorosłych.

Zdaniem profesora, polscy 40-latkowie po naszym wejściu do Unii Europejskiej nie będą mieli szansy na konkurowanie z rówieśnikami z Unii, ponieważ są zupełnie nieprzygotowani do elastycznego dostosowywania się do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. (ajg)

d1zpreq

Podziel się opinią

Share
d1zpreq
d1zpreq
Więcej tematów