Rzecznik Praw Dziecka o wyroku NSA: rodzicami nie mogą być pary jednopłciowe
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak reaguje na wyrok NSA ws. aktu urodzenia dziecka, gdzie figurowały dwie kobiety. "Ta uchwała ma kolosalne znaczenie dla polskiego systemu prawnego" - uznał Pawlak i dodał, że nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw.
03.12.2019 | aktual.: 03.12.2019 07:34
Wszystko zaczęło się od tego, że kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 roku. We wspomnianym akcie jako rodzice figurowały dwie kobiety. Sprawa trafiła do sądu.
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopuścił wpisu do ksiąg stanu cywilnego. Zdaniem NSA nie jest to możliwe, gdy w akcie urodzenia funkcjonują zapisy, które nie są zgodne z polskim prawem.
Do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
"Ta uchwała ma kolosalne znaczenie dla polskiego systemu prawnego. Nie pozostawia żadnych wątpliwości, że rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe. Co więcej, nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw. Dla mnie obowiązujące prawo jest oczywiste, dla niektórych środowisk, jak widać, nie, dlatego tak cenna jest dzisiejsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego" – czytamy w komunikacie RPD.
- Jeśli dzisiaj zgodzimy się na wpisanie do polskich akt stanu cywilnego informacji, że rodzicami są dwie kobiety, to jutro możemy być zmuszeni do przyjęcia wniosku o zapisanie w polskich aktach informacji, że żoną jest 12-latka, bo taki stan prawny obowiązuje gdzieś w dalekim kraju – powiedział Pawlak, występując przed NSA.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl