Trwa ładowanie...

Dwie kobiety chciały zarejestrować dziecko. Jest decyzja sądu

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopuścił wpisu do ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym rodzice widnieją jako osoby tej samej płci. Wyrok jest określany jako wiążący nie tylko w przypadku pary, której dotyczyła sprawa.

Dwie kobiety chciały zarejestrować dziecko. Jest decyzja sąduŹródło: iStock.com
d3t8hdv
d3t8hdv

Sprawa pytania prawnego wynikła w związku z rozpatrywaną przez NSA w połowie maja tego roku skargą kasacyjną kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania (transkrypcji) do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 roku. We wspomnianym akcie jako rodzice figurowały dwie kobiety. Odmowę podtrzymał wojewoda mazowiecki, a skargę na taką odmowę w październiku 2016 roku oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Pełnomocnik skarżącej kobiety wnioskował o dokonanie pełnej transkrypcji wydanego poza granicami kraju aktu. Jak argumentował, brak odzwierciedlenia w polskim akcie pełnych więzi pomiędzy dzieckiem oraz matką biologiczną i matką społeczną ma znaczenie dla dalszych stosunków prawnych (np. dziedziczenia).

Skargę poparli również przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem zakaz takiego wpisu aktu urodzenia do polskich ksiąg byłby dyskryminacją dziecka. Jak zaznaczali, dzieci w których aktach urodzenia figurują rodzice tej samej płci, nie mogą dostać polskiego dokumentu tożsamości ani potwierdzenia obywatelstwa polskiego.

d3t8hdv

Źródło: TVN24

Zobacz też: Stanisław Karczewski alarmuje o upartyjnieniu Senatu. Nowy marszałek odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t8hdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t8hdv
Więcej tematów