Trwa ładowanie...
ycipk-12ip2y
nsa

Dwie kobiety chciały zarejestrować dziecko. Jest decyzja sądu

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopuścił wpisu do ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym rodzice widnieją jako osoby tej samej płci. Wyrok jest określany jako wiążący nie tylko w przypadku pary, której dotyczyła sprawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NSA odrzucił skargę kobiet
NSA odrzucił skargę kobiet (iStock.com)
ycipk-12ip2y

Sprawa pytania prawnego wynikła w związku z rozpatrywaną przez NSA w połowie maja tego roku skargą kasacyjną kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania (transkrypcji) do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 roku. We wspomnianym akcie jako rodzice figurowały dwie kobiety. Odmowę podtrzymał wojewoda mazowiecki, a skargę na taką odmowę w październiku 2016 roku oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Pełnomocnik skarżącej kobiety wnioskował o dokonanie pełnej transkrypcji wydanego poza granicami kraju aktu. Jak argumentował, brak odzwierciedlenia w polskim akcie pełnych więzi pomiędzy dzieckiem oraz matką biologiczną i matką społeczną ma znaczenie dla dalszych stosunków prawnych (np. dziedziczenia).

ycipk-12ip2y

Skargę poparli również przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem zakaz takiego wpisu aktu urodzenia do polskich ksiąg byłby dyskryminacją dziecka. Jak zaznaczali, dzieci w których aktach urodzenia figurują rodzice tej samej płci, nie mogą dostać polskiego dokumentu tożsamości ani potwierdzenia obywatelstwa polskiego.

Źródło: TVN24

Zobacz też: Stanisław Karczewski alarmuje o upartyjnieniu Senatu. Nowy marszałek odpowiada

ycipk-12ip2y

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-12ip2y

ycipk-12ip2y
ycipk-12ip2y
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów