Trwa ładowanie...

Rzecznik PiS: Kukiz otrzymał propozycję startu z naszych list

Ważą się losy startu polityków Kukiz '15 z list PiS. Lider tego ugrupowania stawia twarde warunki: uchwalenie ustawy o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych. Tymczasem rzecznik PiS Radosław Fogiel twierdzi, że jego ugrupowanie jest otwarte "na wspólny start z Pawłem Kukizem z list PiS". Podał też termin uchwalenia jednej z kluczowych dla Kukiza ustaw.

Share
Rzecznik PiS: Kukiz otrzymał propozycję startu z naszych listRzecznik PiS: Kukiz otrzymał propozycję startu z naszych listŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
dxcvfem

- Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem - powiedział PAP Fogiel i dodał, że Kukiz otrzymał ze strony Prawa i Sprawiedliwości propozycję startu ze wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz odniósł się do propozycji PiS. - Nie będę rozmawiał o wspólnym starcie do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych, która obniża próg frekwencyjny przy odwołaniu burmistrza, wójta, prezydenta miasta - powiedział. - Gdyby to zostało spełnione i gdyby była zapowiedź zmiany ordynacji wyborczej w kadencji 2023-2027 na model mieszany z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych - to jak najbardziej - dodał.

Fogiel podaje termin uchwalenia ustawy ws. sędziów pokoju

Fogiel przyznaje, że choć w kwestii zmian ustawy o referendach nie ma decyzji, to sytuacja ws. sędziów pokoju ma bardziej konkretną perspektywę. - Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów - mówi.

Obaj politycy przyznają, że dotychczasowa współpraca między ugrupowaniami układa się pomyślnie i jako przykład podają, że szereg propozycji Kukiza zostało uchwalonych, m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa dotycząca marihuany medycznej czy wyrównanie świadczeń dla matek na emeryturze.

Kukiz jednak podkreśla, że dwie kluczowe kwestie - sędziowie pokoju i referenda lokalne - jeszcze zostały. - Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast, żeby w ogóle rozmawiać o wspólnym starcie - mówi PAP. Jak zaznaczył, jeżeli wspomniane przez niego ustawy nie zostaną uchwalone do przełomu września i października - nie będzie wspólnego głosowania z PiS.

dxcvfem

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Polityk PiS odpowiedział na ultimatum Kukiza. "Są ważniejsze problemy"

Umowa programowa pomiędzy Pawłem Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim została podpisana w czerwcu ub.r. Kaczyński mówił wówczas, że porozumienie zakłada, że PiS poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju", a politycy Kukiz'15 będą wspierać program Polski Ład i "to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxcvfem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxcvfem
dxcvfem
Więcej tematów