Rzecznik KRS: zmiany to koniec niezawisłości

- Jeżeli projektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany wejdą w życie, jeżeli zostanie złamana zasada apolityczności powoływania sędziów, to będzie to koniec ich niezawisłości - powiedział rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek w TOK FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waldemar Żurek
Waldemar Żurek (PAP, Fot: Marcin Obara)

- Okazuje się, że minister idzie w kierunku całkowitego uzależnienia funkcji asesora od własnej osoby, od funkcji polityka. Jednocześnie podporządkowana została Krajowa Szkoła Sadownictwa. Dzisiaj dominacja polityka nad tą szkołą będzie taka, że będzie mógł sobie modelować kadrę szkoły w przyszłości - mówił rzecznik KRS w TOK FM.

W jego opinii nowy tok powoływania sędziów będzie "niezgodny z Konstytucją i orzeczeniami strasburskimi". - Wszystkie zmiany, które są dzisiaj projektowane, jeżeli wejdą w życie, jeżeli zostanie złamana zasada apolityczności KRS, to za chwilę zostanie złamana zasada apolityczności powoływania sędziów (...) To jest tak naprawdę koniec niezawisłości - ocenił Żurek.

Rzecznik KRS był również pytany o opublikowany w czwartek w "Gazecie Wyborczej" sondaż oceny działalności instytucji publicznych. Wymiar sprawiedliwości negatywnie oceniło w nim 49 proc. ankietowanych, co stanowi wzrost o 9 proc., w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Żurek ocenił ten wyniki jako "fatalny". W jego opinii, to efekt "zmasowanego ataku" na wymiar sprawiedliwości.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.