Trwa ładowanie...

Rzecznik Episkopatu: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej

Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej - stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przypomina także, że w szkołach istnieje już program "Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie”.

Rzecznik Episkopatu: Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnejŹródło: Forum, fot: FORUMgwiazd.com.pl
d1i0b46
d1i0b46

Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego oraz innych religii, życie seksualne jest zarezerwowane dla małżonków. - W tej sprawie nie ma pola do kompromisów, szóste przykazanie mówi jasno: "Nie cudzołóż", dlatego wszelkie próby omijania tej zasady, są nie do przyjęcia dla katolików - stwierdził.

Rzecznik Episkopatu nawiązał też do papieskiej adhortacji "Amoris laetitia", w której wskazano: "Sobór Watykański II podniósł potrzebę 'pozytywnego i mądrego wychowania seksualnego', skierowanego do dzieci i młodzieży, 'odpowiedniego do wieku', 'wykorzystującego postęp nauk psychologicznych, pedagogicznych i dydaktycznych'. (...) Wielką wartość ma taka edukacja seksualna, która pielęgnuje zdrową skromność, chociaż niektórzy utrzymują, że to sprawa z innych czasów. Jest to naturalna obrona osoby, chroniącej swe wnętrze i unikającej zamienienia się jedynie w przedmiot”.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił konieczność rozróżnienia między edukacją seksualną, która traktuje drugą osobę jako przedmiot użycia, a edukacją seksualną, która pielęgnuje "zdrową skromność" i chroni dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym. - Takie zajęcia są prowadzone od wielu lat, edukacja w kierunku ochrony przed tak zwanym "złym dotykiem" jest konieczna i tu nie ma dyskusji - zapewnił.

d1i0b46

- Wierność małżonkowi lub małżonce jest dobra dla szczęścia rodziny. Wynika to z Dekalogu i jest potwierdzone przez tradycję judeo-chrześcijańską i życie. Dzieci są wtedy wychowywane w rodzinach i tam dojrzewają emocjonalnie, a wiedzę przekazują im rodzice, w sytuacji, którą uznają za stosowną - dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zwrócił uwagę na to, że gdy w pierwszej połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że niektóre samorządy planują finansowanie edukacji seksualnej, w sierpniu 2019 Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski roku po raz kolejny przypomniała konstytucyjne prawa rodziców w tej kwestii.

Przypomniał też, że w tych sprawach wypowiadał się wielokrotnie św. Jan Paweł II, jako człowiek towarzyszący młodzieży, ale również profesor, wykładowca KUL. - Pisał o tym m.in. w "Teologii ciała". Warto też przypomnieć jego encyklikę "Evangelium Vitae" oraz encyklikę św. Pawła VI - "Humane Vitae". W nauczaniu Kościoła, które wypływa z Pisma Świętego i Tradycji są zawarte postawy życiowe dla katolików, ale seksualność rozumiana jako część małżeństwa, jest wartością powszechną w społeczeństwie, bez względu na wyznanie - stwierdził rzecznik Episkopatu.

Źródło: BP KEP

d1i0b46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0b46
Więcej tematów