Rządowy projekt dot. darmowych podręczników szkolnych - do podkomisji
Rządowy projekt wprowadzający bezpłatne podręczniki do szkół został skierowany do prac w sejmowej podkomisji - zdecydowali posłowie sejmowej komisji edukacji. Prace w komisji nad projektem, zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają zakończyć się 23 maja.
Komisja jednomyślnie zdecydowała, że pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostanie skierowany do podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania.
Projekt ten uzupełnia i rozszerza uchwaloną w lutym nowelizację umożliwiającą MEN zlecenie przygotowania i wydania podręczników. Zakłada m.in. stopniowe wyposażenie uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz zapewnienie dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów.
Posłowie przyjęli harmonogram prac nad projektem. Zgodnie z nim, prace w podkomisji mają zakończyć się do 15 maja, następnie projektem zajmie się komisja edukacji, która 21 maja ma rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji. Po tych pracach projekt ma trafić do marszałka Sejmu 23 maja.
Podczas posiedzenia komisja odrzuciła dwa wnioski posłów: Piotra Pawła Baucia (Twój Ruch) i Przemysława Wiplera (niezrzeszony) o przeprowadzenie wysłuchania publicznego dotyczącego projektu wprowadzającego do szkół bezpłatne podręczniki. W głosowaniu wnioski o wysłuchanie poparło sześciu posłów, szesnastu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z projektem, we wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok - uczniowie klas II, za dwa lata - uczniowie klas III. Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych.
Nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik, pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina. Szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.
Ponadto projekt przewiduje, że od 2015 r. szkoły podstawowe i gimnazja będą otrzymywać środki na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla starszych uczniów. One też staną się własnością placówek i będą mogły służyć kilku rocznikom uczniów. W 2015 r. środki będą przeznaczone na podręczniki dla uczniów klas IV podstawówek i I klas gimnazjów; w 2016 r. - na podręczniki dla klas V podstawówek i klas II gimnazjów, a w 2017 - na podręczniki dla klas VI podstawówek i klas III gimnazjów.
Aby z podręczników mogło korzystać kilka roczników uczniów, zmodyfikowane zostaną warunki dopuszczenia podręczników do użytku szkolnego. Wprowadzony ma być zakaz zamieszczania w podręczniku ćwiczeń, zadań i poleceń wymagających wypełniania. Wprowadzony ma być także zakaz zamieszczania w podręczniku odesłań i poleceń do dodatkowych, opracowanych przez określonego wydawcę materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla ucznia.
Zgodnie z projektem o wyborze podręczników dla uczniów nie będzie, jak dotąd, decydował nauczyciel, ale rada pedagogiczna szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Zatwierdzony zestaw ma służyć w szkole co najmniej trzy lata. Zaproponowano też wprowadzenie zakazu oferowania szkołom korzyści w zamian za wybór konkretnego podręcznika lub materiałów edukacyjnych.