Trwa ładowanie...
d157nnm
28-09-2004 21:00

Rząd zakończył pracę nad przyszłorocznym budżetem


Rząd zakończył pracę nad przyszłorocznym budżetem. Szef resortu finansów Mirosław Gronicki powiedział, że podstawowe wskaźniki makroekonomiczne nie różnią się od pierwotnie zakładanych.

d157nnm
d157nnm

Projekt przewiduje, że deficyt budżetowy będzie o ponad 10 miliardów niższy od tegorocznego i wyniesie 35 miliardów złotych. Wzrost gospodarczy ma zostać utrzymany na wysokim, 5-procentowym poziomie PKB. Bezrobocie ma wynieść 18,2%, a inflacja średnioroczna 3%. Jedyną zmianą w budżecie jest podniesienie o miliard złotych dochodów i wydatków państwa w wyniku likwidacji środków specjalnych. Planowane dochody państwa mają wynieść 174 miliardy złotych, a wydatki około 209 miliardów złotych.

Rządowy projekt budżetu nie uwzględnia poselskich zmian w systemie podatkowym. Ministrowie wzięli natomiast pod uwagę blisko miliard złotych oszczędności związanych ze zmianami w systemie ubezpieczenia społecznego rolników KRUS oraz miliard sześćset milionów złotych z tytułu podwyższenia składki na ZUS dla przedsiębiorców.

Żadna z tych ustaw nie została jeszcze przyjęta przez Sejm. Minister Gronicki zapewnił, że projekt budżetu na 2005 rok trafi do Sejmu pojutrze.

Wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że nie przewiduje wycofania z Sejmu rządowych propozycji zmian dotyczących ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą.

d157nnm

Rządowy projekt ustawy przewiduje wprowadzenie 9-ciu progów, od których zależałaby podstawa wymiaru składki. Miałaby ona wynosić od 60 do 180 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie składka każdego przedsiębiorcy naliczana jest od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki podwyżce składki do budżetu miałoby wpłynąć w przyszłym roku ponad półtora miliarda złotych.

Z kolei składka na KRUS ma być zróżnicowana w zależności od powierzchni i dochodowości gospodarstwa. Najniższą - w wysokości 40% najniższej emerytury czyli niecałe 225 złotych - zapłacą właściciele najmniejszych gospodarstw do 3 hektarów. Po przekroczeniu określonego poziomu dochodów z działalności gospodarczej (rocznie nieco ponad 13 tysięcy 300 złotych) nie będzie już można ubezpieczać się w KRUSie, tylko systemie pracowniczym czyli ZUS. Rząd chce żeby zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników weszły w życie od 1 stycznia.

Rząd zdecydował też - wbrew piątkowej uchwale Sejmu - że inwestorzy zagraniczni będą mogli kupić akcje banku PKO BP. Minister skarbu Jacek Socha poinformował, że rząd postanowił jednak, iż prywatyzacja PKO BP będzie przeprowadzona w myśl wcześniejszych ustaleń.

Ministrowie przyjęli ustawę o działalności innowacyjnej, która ma zachęcać przedsiębiorców do stosowania nowoczesnych technologii oraz stworzyć w Polsce warunki do powstania prywatnej sfery działalności naukowej.

d157nnm

Rada Ministrów przyjęła także Narodowy Program Stypendialny, który obejmie dzieci i młodzież z rejonów biedy i nierówności społecznych. Rząd chce przeznaczyć na pomoc stypendialną 258 milionów złotych. Stypendia te będą przekazywane w ramach dotacji celowej samorządom, które będą mogły finansować całość stypendiów we własnym zakresie, albo dofinansowywać lokalne inicjatywy wspierające rozwój uczniów.

Ponadto Rada Ministrów przygotowała przepisy, które mają pomóc w egzekwowaniu alimentów od opornych rodziców. Rząd warunkowo przyjęła projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych. Projekt ma być w piątek ostatecznie skonsultowany z komisją wspólną rządu i samorządu terytorialnego. Propozycja składa się z trzech elementów: poprawy skuteczności komorników, działań gminy wspierających komorników oraz uszczelnienia systemu świadczeń rodzinnych.

d157nnm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d157nnm
Więcej tematów