Rząd wysłucha informacji ws. opcji walutowych i Euro 2012
Na rozpoczętym przed południem
posiedzeniu rząd ma przyjąć informację w sprawie opcji walutowych
przygotowaną przez Prokuratorię Generalną. Ministrowie mają też
wysłuchać informacji o stanie realizacji przedsięwzięć związanych
z organizacją Euro 2012.
Po posiedzeniu Rady Ministrów ma zostać przedstawiony nowy rzecznik rządu. Premier powołał już na tę funkcję posła PO Pawła Grasia.
Minister w kancelarii premiera Michał Boni zapowiedział - w poniedziałek w programie TVN "Teraz My" - że rząd zorganizuje pomoc prawną dla przedsiębiorców, którzy poczuli się oszukani w sprawie opcji walutowych.
Poinformował też, że pierwsza wersja raportu Komisji Nadzoru Finansowego - przedstawiona w poniedziałek na Komitecie Stałym Rady Ministrów - pokazuje, iż skala strat na opcjach walutowych może dochodzić do 15 miliardów złotych.
Opcje walutowe to instrumenty finansowe, oferowane przez banki przedsiębiorcom, którzy sprzedawali swoje usługi bądź towary za waluty obce. Mieli się w ten sposób zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym.
Gdy złoty się osłabił, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji.
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że w ciągu tygodnia będzie gotowy harmonogram działań rządu w sprawie pomocy firmom, które podpisały z bankami umowy na opcje walutowe.
Wyjaśnił, że chodzi o pomoc m.in. organizacyjną - wtedy, gdy firmy będą dochodziły swoich praw. Premier dodał, że rząd zdecydował, iż w spółkach z udziałem Skarbu Państwa będzie przeprowadzony audyt dotyczący opcji walutowych.
Prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda powiedział w ubiegłym tygodniu, że w sprawie opcji PG przygotowała opinię dla ministerstwa gospodarki. Wynika z niej, że teoretycznie polskie sądy mogłyby unieważnić lub zmienić umowy na opcje tych firm, które zostały wprowadzone w błąd przez banki.
Ministrowie mają też we wtorek wysłuchać informacji o przygotowaniach do organizacji Euro 2012. Ma ona dotyczyć tego co zrobiono w tej kwestii od lipca 2008 do stycznia 2009.
W maju UEFA podejmie decyzję w ilu i w których miastach zorganizowany będzie turniej.
W ubiegłym tygodniu Sejm znowelizował ustawę z 2007 r. dotyczącą organizacji Euro 2012. Nowe przepisy mają ułatwić samorządom miast tworzenie spółek celowych oraz sprawić, że inwestycje zakwalifikowane jako "przedsięwzięcia Euro 2012" znajdą się na "szybszej ścieżce administracyjnej".
Rząd zajmie się ponadto projektami zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w prawie budowlanym. Rozpatrzą również propozycję nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych o Prawa bankowego.
Rada Ministrów omówi też projekt zmiany uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli".
Ministrowie zajmą się także projektem programu wsparcia inwestycji w odnawialne źródła energii i obiekty wysokosprawnej kogeneracji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2009-2012.