Trwa ładowanie...
d4f3s0d
11-12-2007 21:30

Rząd wyraził zgodę na podpisanie Traktatu Unii

Podczas wieczornego posiedzenia Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie Traktatu Reformującego UE - podało Centrum Informacyjne Rządu.

d4f3s0d
d4f3s0d

Dokument, zakładający reformę UE, ma zostać podpisany w Lizbonie 13 grudnia br. przez wszystkie państwa członkowskie. Termin wejścia w życie jego postanowień przewidziano na 1 stycznia 2009 r.

CIR przypomina, że po wejściu w życie nowego traktatu UE "kompetencje, prawa i obowiązki Wspólnoty Europejskiej przejmie Unia Europejska. Traktat z Lizbony, nazywany również Traktatem Rewizyjnym, nadaje Unii jednolitą osobowość prawną, przy czym - zgodnie z polskimi postulatami - ma ona charakter przybliżający ją do osobowości prawnej organizacji międzynarodowej".

Traktat Reformujący przewiduje wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych państw członkowskich. Będą one włączane w proces monitorowania działań dotyczących wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, a każdy projekt aktu prawodawczego będzie podlegać ich ocenie.

Jeżeli chodzi o zmiany instytucjonalne, Traktat Rewizyjny - na co zwraca uwagę CIR - zakłada utworzenie funkcji stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, który będzie wybierany na kadencję trwającą 2,5 roku. Zmianie ma ulec także system prezydencji. Przewodnictwo w Radzie Europejskiej będzie trwało 18 miesięcy i ma być sprawowane wspólnie przez trzy państwa. Każde z nich będzie przewodniczyć Radzie przez 6 miesięcy, pozostałe dwa państwa mają natomiast w tym czasie pełnić funkcje wspierające.

d4f3s0d

Od 2014 r. zmniejszy się liczba członków Komisji Europejskiej. Obecnie jest ich 27, a ma być 18. Powołany zostanie także wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Dokument zakłada ponadto zmiany dotyczące mechanizmu decyzyjnego Rady Europejskiej. Zgodnie z ustaleniami konferencji międzyrządowej, będzie on funkcjonował w następujący sposób:

- od wejścia w życie Traktatu do 31 października 2014 r. decyzje będą zapadały zgodnie z "nicejskim" systemem liczenia głosów,
- od 1 listopada 2014 r. do 31 marca 2017 r. głosy będą liczone w tzw. systemie podwójnej większości, z zachowaniem możliwości zastosowania systemu "nicejskiego",
- od 1 kwietnia 2017 r. wyłącznie w systemie podwójnej większości, który oznacza, że decyzja zostanie podjęta w wyniku uzyskania głosów co najmniej 55% członków Rady, jednak nie mniej niż 15 z nich, reprezentujących państwa członkowskie, których liczba ludności stanowi co najmniej 65% ogółu mieszkańców UE.

Po ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Polskę stanie się on częścią polskiego porządku prawnego. Udział naszego kraju we wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony umocni nasze bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, a polski przemysł obronny zyska możliwość uczestnictwa we wspólnych programach badawczych i szybkim rozwoju technologicznym.

d4f3s0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f3s0d
Więcej tematów