Rząd wprowadza "tarczę antyputinowską". Morawiecki: Putina można pokonać na dwa sposoby
- Rząd postanowił wdrożyć "tarczę antyputinowską" - powiedział na konferencji prasowej premier. - Robimy wszystko, by zatrzymać Putina - mówił Morawiecki. Zapowiedział derusyfikację polskiej gospodarki. Dodał, że Putina można pokonać na dwa sposoby. - Można odciąć tlen - mówił, podkreślając konieczność uniezależnienia się od Rosji. - To jest być albo nie być Polski i Europy - podsumował.
- Przeprowadzimy derusyfikację polskiej gospodarki - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - Ta wojna wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje, ogromne problemy. To jest czas, kiedy rząd zdecydował się wdrożyć tarczę antyputinowską. Nazywamy ją tak umownie, bo w tej wojnie wywołanej przez Putina skupia się jak w soczewce wiele problemów - podkreślił.
- W tej walce będziemy jednocześnie starali się przeciwdziałać inflacji. Prócz kwestii inflacyjnych będziemy skupiać się na sprawach związanych z miejscami pracy, ze wsparciem firm, które działały na rynku rosyjskim - mówił Morawiecki.
- Wierzymy też, że jak nie tylko my uzależnimy się od Putina, ale też cała Europa, to ceny gazu spadną - mówił premier. - Poprzez odejście od możliwości szantażu przez Putina wprowadzimy niższe ceny gazu sukcesywnie - dodał.
"Tarczę antyputinowską" zapowiedział już w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak podkreślił, PFR koncentruje się głównie na wsparciu firm, szukając im nowych kontrahentów.
"Robimy wszystko, by zatrzymać Putina"
- Robimy wszystko, by zatrzymać Putina - mówił Morawiecki. - Apelujemy, żeby wstrzymywać działania na rynku rosyjskim - dodał.
Morawiecki stwierdził, że Putina można pokonać na dwa sposoby - militarnie albo gospodarczo. Dodał, że nie ma takich kroków, których UE nie może podjąć, by uniezależnić się od Rosji. - Można odciąć tlen - powiedział o wprowadzaniu sankcji gospodarczych.
- Trzeba odejść od zależności od Rosji. To będzie kosztować, ale to jest być albo nie być Polski i Europy - podkreślił.
- Głównym celem tej pierwszej części tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności, który będzie niesamowicie dynamiczny. Trzeba działać u źródła - tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty - wyjaśniał. Dodał też, że rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy i to będzie pierwszy element tarczy.
"Dziennik Gazeta Prawna" podał w środę 16 marca, że prace nad nową tarczą toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, w Ministerstwie Finansów i w Polskim Funduszu Rozwoju i mają się ku końcowi. Pakiet planowanych rozwiązań ma objąć m.in. kontynuowanie działań mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen.
Propozycja Kaczyńskiego ws. Ukrainy. Były szef MON stanowczo reaguje
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski