Rząd: w poniedziałek o nowelizacji ustawy o VAT
Rząd, który zbiera się w poniedziałek przed południem, zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) i akcyzowym - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Ministrowie rozpatrzą też projekt ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Rekomendowany rządowi przez Komitet Rady Ministrów (KRM) projekt nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2002 r. stawki VAT z 7% do 22% na materiały budowlane i roboty budowlane oraz z 7 do 22% na sprzedaż domów i mieszkań.
Drugi z projektów, którym ma się zająć rząd, czyli o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ma na celu zrekompensowanie podwyżek stawek VAT.
Zgodnie z projektem przyjętym przez KRM osoba fizyczna będzie mogła ubiegać się o kwotę około 68% kwoty podatku zawartego w cenie nabywanego lokalu (budynku, inwestycji budowlanej na cele mieszkaniowe, itp.).
Zwrot wydatków przysługiwałby, gdy od daty uzyskania pozwolenia na budowę do daty oddania budynku do użytkowania nie upłynęło więcej niż 3 lata. Maksymalna kwota ulgi ograniczona wartości 100 metrów kwadratowych mieszkania po średniej rynkowej cenie. Zwrot następowałby w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku.
Według Ministerstwa Finansów w 2002 r. z odliczeń skorzysta ok. 10 tys. -15 tys. osób, a kwoty zwrotu wyniosą 223-335 mln zł.
Obecnie materiały i usługi budowlane oraz domy i mieszkania objęte są stawką 7%. Jednak na podstawie rozporządzenia ministra finansów mieszkania budowane przez deweloperów mają do końca tego roku stawkę obniżona do 0%.
Ministerstwo Finansów szacuje, że skutki podwyższenia stawki VAT w budownictwie do 22% wyniosą ok. 1,3 mld zł.
W przedstawionym planie posiedzenia rządu nie ma punktu poświęconego podatkowi importowemu. Tymczasem w sobotę wicepremier, minister infrastruktury Marek Pol, po nieformalnym spotkaniu ministrów w Klarysewie, zapowiadał, że rząd może zająć się sprawą podatku importowego już w poniedziałek. Pol nie chciał jednak powiedzieć, czy rząd opowie się za przyjęciem tego podatku.
Tymczasem - jak informuje PAP - kolejki, pośpiech i rezerwowanie mieszkań w ciemno - to efekt likwidacji dużej ulgi budowlanej oraz zapowiedzi wprowadzenia 22% podatku VAT na materiały budowlane i sprzedaż nowych mieszkań.(miz)