ycipk-24cr1c

Rząd unika odpowiedzi na niewygodne pytania. Katastrofa smoleńska tematem tabu

Partia rządząca unika odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów opozycji. Ministrowie na odpowiedź mają 21 dni, ale często naginają ten termin, nawet o 500 dni. Najczęściej odpowiedzi unika resort obrony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd zwleka z odpowiedzią na ok. 700 interpelacji
Rząd zwleka z odpowiedzią na ok. 700 interpelacji (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-24cr1c

Interpelacja to najczęstszy sposób uzyskania odpowiedzi od premiera lub konkretnego ministra, składana przez posłów opozycji. W obecnej kadencji Sejmu złożono ich już 25 tys., a podczas całej poprzedniej 35 tys. Czas przewidziany na odpowiedź to 21 dni. Po przejęciu władzy przez PiS pojawił się problem z uzyskiwaniem odpowiedzi - podaje "Rzeczpospolita".

Aktualnie przekroczono termin w stosunku do ok. 700 interpelacji. Najczęściej od odpowiedzi uchyla się MON. Dotyczy to zwłaszcza pytań o katastrofę smoleńską. W przypadku resortu obrony opóźnienia wynoszą prawie 500 dni. - Do niedawna dostęp do informacji przez posłów był czymś świętym. 99 proc. utajnienia informacji jest po stronie rządzących - komentuje Cezary Tomczyk z PO. Posłowie znaleźli jednak nowy sposób.

ycipk-24cr1c

Zamiast z interpelacji korzystają z interwencji. Termin w tym wypadku jest krótszy i wynosi 14 dni. Interwencja nie musi przejść też przez biuro marszałka Sejmu. Coraz częściej łączona jest też z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Dzięki temu poznaliśmy informacje dotyczące coraz większej ilości śmieci sprowadzanych do Polski, fakty na temat wykończenia caracali przez Wacława Berczyńskiego, a także o nagrodach dla członków rządu PiS.

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

ycipk-24cr1c

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-24cr1c
ycipk-24cr1c