Trwa ładowanie...
d3n3ud5
13-05-2003 12:30

Rząd: ubezpieczenia rolnicze i poręczenia dla stoczni

Rozporządzeniem w sprawie sposobu obliczania podstawy składek na ubezpieczenia rolnicze zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu. Ponadto Rada Ministrów ma zdecydować o poręczeniu kredytów zaciągniętych przez Stocznię Szczecińską Nowa Sp. z o.o. na budowę trzech statków.

d3n3ud5
d3n3ud5

Rada Ministrów zajmie się rozporządzeniem, które określi, w jaki sposób ustalana będzie podstawa do naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą. Rozporządzenie ma też określić terminy i tryb opłacania składek.

W ubiegłym tygodniu posłowie skierowali do dalszych prac w komisji rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubezpieczenia rolniczego oraz uszczelnienie systemu poprzez ograniczenie dostępu osobom, dla których działalność rolnicza nie stanowi głównego źródła utrzymania.

Wiceminister rolnictwa Wojciech Olejniczak, prezentując projekt w Sejmie powiedział, że nowelizacja przewiduje obciążenie podwójną składką ubezpieczeniową rolników prowadzących podwójną działalność - rolniczą i gospodarczą, którzy wybiorą ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

d3n3ud5

Ministrowie będą dyskutować też o poręczeniu kredytów dla Stoczni Szczecińskiej Nowa Sp.z o.o.

W końcu lipca 2002 roku sąd ogłosił upadłość holdingu Stocznia Szczecińska Porta Holding SA oraz m.in. Stoczni Szczecińskiej SA, największej z 30 spółek wchodzących w skład holdingu. Na bazie firmy ASS, jednej ze spółek holdingu, którą przejął Skarb Państwa, została utworzona Stocznia Szczecińska Nowa sp. z oo.

Portfel zamówień SSN zapewnia pracę do połowy 2005 r. dla liczącej blisko 3.600 osób załogi własnej oraz ponad 1.300 osób spółek współpracujących.

Rząd zajmie się też rozporządzeniem, które określi sposób przekazywania pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.

d3n3ud5

PFRON jest od początku lat dziewięćdziesiątych funduszem wspomagającym rynek pracy dla niepełnosprawnych. Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko opowiedział się ostatnio za likwidacją tej instytucji. Ministerstwo finansów twierdzi, że szereg zadań z zakresu rehabilitacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych należy do zadań samorządów terytorialnych, a likwidacja PFRON przyczyniłaby się do obniżenia kosztów administracyjnych.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, znowelizowaną w grudniu ub. roku, każdy pracodawca, który nie zatrudnia co najmniej 6% osób niepełnosprawnych, wpłaca na PFRON 905 zł.

Zakłady pracy chronionej mogą też otrzymać częściowy zwrot podatku VAT w zależności od liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych i stopnia ich niepełnosprawności.

Ponadto rząd zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji oraz propozycją zmiany rozporządzenia w sprawie wyłączenia stosowania opłaty celnej dodatkowej na przywóz niektórych towarów rolnych.

Tradycyjnie ministrowie omówią także przebieg kampanii referendalnej.

d3n3ud5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3ud5
Więcej tematów