Rząd Tuska szykuje bombę legislacyjną
Prawdziwy maraton szykują posłom na
październik rząd z władzami Platformy Obywatelskiej - ustalił
"Dziennik".
10.09.2008 | aktual.: 10.09.2008 04:33
Według gazety, posiedzenia Sejmu i Senatu tydzień w tydzień z wyłączeniem niedziel, ale już niekoniecznie sobót. Plan zakłada przeprowadzenie w jeden miesiąc przez parlament w sumie aż 120 ustaw. A wszystko z myślą o tym, by na pierwszą rocznicę gabinet Tuska mógł się w końcu pochwalić nie samymi planami - jak na 100 dni - ale konkretami.
W przypadku wielu ustaw, szczególnie tych, które mają ułatwić życie ludziom w zderzeniu z biurokracją, pośpiech ma też dodatkowe znaczenie. Chodzi o to, by zmiany mogły wejść w życie już od nowego roku. To będzie rewolucja październikowa- zaciera ręce jeden z rozmówców "Dziennika" z kręgów rządowych. Bomba legislacyjna - zapowiada z kolei inny polityk PO. Obaj tłumaczą, że chodzi o wielką ofensywę rządu w parlamencie.
Według informacji "Dziennika", decyzja o podjęciu ofensywy zapadła w ubiegłą środę na spotkaniu w kancelarii premiera. Obok Donalda Tuska w naradzie udział wzięli wicepremier Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, szef gabinetu politycznego Sławomir Nowak i Janusz Palikot.
Ten ostatni nieprzypadkowo. 80 projektów, które mają zostać rzucone na taśmę posłom, ma pochodzić właśnie z komisji Przyjazne Państwo. Niektóre jednak sprowadzają się tylko do zmian jednego, dwóch zapisów.
Kolejne 40 aktów ma dostarczyć rząd. Całe spektrum dziedzin. A w nim m.in. kluczowe ustawy zdrowotne, które już są w Sejmie, a także pakiet ustaw składający się na reformę samorządową, nowe zasady emerytur pomostowych, reforma KRUS, kodeks wyborczy, zmiany w finansowaniu partii politycznych oraz prawdopodobnie nieprzyjęte jeszcze przez sam rząd zmiany w Karcie nauczyciela i nowela ustawy oświatowej, według której sześciolatki od nowego roku szkolnego miałyby pójść do szkół.
Szczegóły październikowej akcji są jeszcze dogrywane w tajemnicy. Chodzi przede wszystkim o to, by zaskoczyć opozycję. Dlatego na razie politycy Platformy niechętnie oficjalnie mówią o planach. Mogę tylko powiedzieć, że według mnie październik będzie najbardziej pracowitym miesiącem w Sejmie w tym roku - uśmiecha się tajemniczo Chlebowski. Sygnał poszedł już jednak do koalicjanta: PSL. "Myślę, że opozycja się zmęczy, ale my wytrzymamy" - mówi Stanisław Żelichowski, szef klubu ludowców.
Również politycy PO wkalkulowali w cały plan protesty opozycji i zarzuty o szaleńcze tempo. W pierwszym tygodniu będą ironizować i wyśmiewać, w drugim pojawi się wściekłość i zmęczenie, ale jak wytrzymamy, to pod koniec trzeciego do ludzi dotrze sygnał, że koalicja naprawdę pracuje. A my będziemy mogli potem pochwalić się, że od nowego roku nie będzie pozwoleń na budowę - spekuluje jeden z polityków Platformy.
Plan PO może okazać się też dobrym krokiem w relacjach z prezydentem. Proszę sobie wyobrazić, jak nagle jednego dnia prezydent dostaje do podpisania 120 ustaw- śmieje się osoba z kręgów rządowych. Lech Kaczyński na rozpatrzenie wszystkich będzie miał - zgodnie z konstytucją - 21 dni. Politycy PO liczą, że przy takim nawale trudniej mu będzie zawetować niektóre z nich - czytamy w obszernej publikacji "Dziennika".