Rząd Rosji sprawił obywatelom przykrą niespodziankę. Mundial 2018 stał się przykrywką
W Rosji rozpoczął się Mundial 2018. Obywatele powinni świętować największą piłkarską imprezę na świecie. Tymczasem władze sprawiły im kilka niemiłych niespodzianek. Rosjanie nic na to nie poradzą, bo w czasie rozgrywek praktycznie nie można organizować demonstracji.
14.06.2018 | aktual.: 14.06.2018 19:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W normalnych warunkach podwyższenie wieku emerytalnego, podatku VAT i zwiększenie dofinansowania partii politycznych wywołałoby społeczne protesty. Jednak sytuacja nie jest zwykła, bo takie rzeczy dzieją się w Rosji, w której właśnie teraz rozpoczyna się Mundial.
Szczególnie zdziwienie budzi reforma wieku emerytalnego. Akurat w czwartek, kilka godzin przed inaugurującym Mundial meczem Rosja – Arabia Saudyjska w Moskwie, Kreml poinformował o pierwszym od 90 lat podwyższeniu wieku emerytalnego. Mężczyźni będą pracować do 65 roku życia, a kobiety do 63.
Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo w końcu długość życia na świecie wydłuża się, a koszty opieki geriatrycznej potrafią zabić niemal każdy system emerytalny. W Rosji jest jednak nieco inaczej. Ze statystyk wynika, że w 62 spośród 83 regionów Rosji średni okres życia mężczyzn jest krótszy niż 65 lat. Oznacza to, duża część Rosjan po prostu do emerytury nie dożyje. To dość radykalny sposób ratowania budżetu państwa.
Rosja zadała swoim obywatelom jeszcze jeden cios. Tuż przed wybiegnięciem na murawę stadionu na Łużnikach zawodnicy zapewne dowiedzieli się już, że nie tylko zmalały ich szanse na emeryturę, ale także przyjdzie im płacić większy VAT. Podatek ma wzrosnąć z 18 do 20 proc. Dla zwykłych kibiców zasiadających przed telewizorami, żeby oglądać Mundial małą pociechą jest zapewne fakt, że VAT płacony przez firmy produkujące metale szlachetne spadnie do 0.
Jeżeli te zapowiedzi jeszcze kogoś z równowagi nie wyprowadziły, to okazuje się, że władze planują także podnieść dotację dla partii politycznych reprezentowanych w parlamencie. Zapowiedź pracy do śmierci bez emerytury, wyższych podatków i wzrostu dotacji dla polityków w wielu krajach skończyłoby się demonstracjami, albo nawet zamieszkami.
Mundial 2018. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o Moskwie i korkach w mieście
2021620
Jednak tym razem będzie inaczej. Kreml doskonale wybrał termin niepopularnych decyzji. W czasie tak wielkiej imprezy sportowej, jaką są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo rzesz zagranicznych gości. W takiej sytuacji publiczne demonstrowanie niezadowolenia jest po prostu niedopuszczalne. Rosjanie muszą więc przełknąć gorzkie pigułki, a za miesiąc, gdy Mundial się już skończy, emocje zdążą ostygnąć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl