Trwa ładowanie...
d3habn5
d3habn5

Rząd przyjął projekty ustaw o reformie systemu oświaty. Szydło: apeluję do krytyków ustawy, by nie wprowadzali chaosu

• Rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracających ośmioletnią szkołę podstawową
• Premier Beata Szydło: apeluję do krytyków ustawy oświatowej, by nie wprowadzali niepotrzebnego chaosu
• "Naszym celem jest szkoła bezpieczna i dobra, która będzie edukowała i wychowywała"
• Jutro premier i minister edukacji spotykają się z wojewodami i kuratorami
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3habn5

Rząd przyjął projekty ustaw likwidujące gimnazja i przywracających ośmioletnią szkołę podstawową: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.

- Zdajemy sobie sprawę, że reforma edukacji nie jest łatwa, potrzebny jest czas, spokój i rozmowa. Potrzebne jest zaangażowanie wszystkich środowisk - powiedziała Beata Szydło. Premier dodała, że minister Anna Zalewska ws. sześciolatków "pokazała, że jest w stanie sprawnie i dobrze przeprowadzić dużą reformę".

d3habn5

Z informacji premier wynika, że "pakiet informacji nt. reformy edukacji będzie dostępny w każdej szkole".

- Jesteśmy już na określonym etapie - najpierw daliśmy wybór rodzicom sześciolatków. Chcemy zadbać o małe szkoły i miejsca pracy dla nauczycieli. Chcemy podnieść jakość kształcenia, chcemy też odbudować liceum ogólnokształcące i szkołę zawodową - podkreśliła minister edukacji Anna Zalewska.

W środę w kancelarii premiera odbędzie się spotkanie z minister edukacji, wojewodami i kuratorami ws. reformy oświaty - zapowiedziała premier Beata Szydło.

- Mamy pieniądze zabezpieczone z w budżecie. Pani minister Zalewska jest przygotowana organizacyjnie do przeprowadzenia tej reformy - zapewniła szefowa rządu.

d3habn5

- Przygotowaliśmy pełną informację na temat wprowadzanych zmian. O te zmiany będziecie mogli państwo pytać w kuratorach, zobowiązani zostaną wojewodowie, kuratorzy do organizowania spotkań - powiedziała Szydło.

Dodała, że rodzice będą też mogli pytać o zmiany "w każdej szkole". - Do każdej szkoły zostanie dostarczony pakiet informacyjny, o który rodzice mogą pytać, mogą tam zasięgać pełnej informacji - powiedziała premier.

Podkreśliła, że wprowadzane zmiany "to nasza wspólna współodpowiedzialność". - Nie tylko za polską szkołę, nie tylko za polską edukację i naukę, ale za polską, za naszą wspólną przyszłość, bo od tego jak ta szkoła będzie funkcjonowała (...) zależy przyszłość Polski - powiedziała premier.

"900 mln zł na skutki reformy oświaty"

- 900 mln złotych zostanie wydanych na skutki reformy oświaty. Pojawia się 5 tysięcy dodatkowych oddziałów, dodatkowe etaty. Jednocześnie mamy pieniądze, ponad 300 mln zł wprost dedykowanych i 168 mln zł w rezerwie budżetowej na dostosowanie - powiedziała min. Zalewska.

d3habn5

Podkreśliła, że kwota 900 milionów to środki "wprost dedykowane na reformę". Jak mówiła, pieniądze zostaną wykorzystane m.in. "na przekształcenia w szkole branżowej czy stworzenie oddziałów przygotowawczych". - To jest miejsce do kształcenia dzieci obcokrajowców - wyjaśniała Zalewska.

Zdaniem minister edukacji, reforma oświaty nie powinna wywołać zwolnień wśród nauczycieli. Dodała również, że w ministerstwie trwają działania, które mają ochronić nauczycieli przed niżem demograficznym.

- Mam przeświadczenie, że wszystkie możliwe elementy, które zabezpieczają nauczyciela, zostają wprowadzane. Mam tu silne wsparcie związków zawodowych - dodała.

Szefowa MEN poinformowała, że do projektów przyjętych zostało prawie 100 uwag zaproponowanych przez ministrów, instytucje, stowarzyszenia i związku zawodowe.

d3habn5

Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.

Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.

Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie pisać będą egzamin ósmoklasisty. Ma on obejmować trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. W okresie przejściowym czyli latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin będzie obejmował tylko przedmioty obowiązkowe; egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w roku szkolnym 2021/2022.

d3habn5

Podziel się opinią

Share

d3habn5

d3habn5
Więcej tematów