PolskaRząd przyjął projekt ustawy o ratownictwie medycznym

Rząd przyjął projekt ustawy o ratownictwie medycznym

Dwa rodzaje karetek pogotowia - z lekarzami i
ratownikami z wykształceniem licencjackim oraz obowiązkowe zajęcia
w szkołach w zakresie udzielania pierwszej pomocy - m.in. to
zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o Państwowym
Ratownictwie Medycznym.

04.07.2006 | aktual.: 04.07.2006 14:52

Poinformował o tym na konferencji prasowej premier Kazimierz Marcinkiewicz. Ratownictwo medyczne od 1. stycznia 2007 r. będzie finansowane z budżetu państwa.

Projekt ustawy przewiduje między innymi tworzenie centrów powiadamiania ratunkowego oraz zespołów koordynacji ratownictwa medycznego. Zgodnie z nim udzielanie pierwszej pomocy zostanie obowiązkowo wprowadzone do programu nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich.

Kazimierz Marcinkiewicz zaznaczył, że ratownictwo medyczne będzie finansowane z budżetu państwa, na ten cel będą desygnowane specjalne środki. Szef Rady Ministrów dodał, że jest to najważniejsza ustawa dla ochrony życia i podkreślił, że opisuje ona system ratownictwa i konsoliduje wszystkie służby, które w nim uczestniczą. Zwrócił też uwagę, że w projekcie jest położony duży nacisk na edukację związaną z ratowaniem życia ludzkiego.

Minister Zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że ustawa była tworzona 8 miesięcy, bo zakłada inne podejście do ratownictwa medycznego niż dotychczasowe projekty. Dodał, że wymagało to wielu spotkań i konsultacji z przedstawicielami środowiska medycznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)