Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadku koronnym
Rząd przyjął projekt nowelizacji
ustawy o świadku koronnym - poinformował premier Kazimierz
Marcinkiewicz.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro nazwał przyjęcie tej ustawy przez rząd "dobrą wiadomością". Podczas konferencji prasowej podkreślił, że "całe kierownictwo ministerstwa jest zaangażowane w to, by państwo polskie miało skuteczne rozwiązania w walce z przestępczością zorganizowaną". Chcemy z całą stanowczością w nią uderzać - dodał.
Nowelizacja umożliwi ustanowienie świadkiem koronnym również osobę, która zakładała grupę przestępczą, co wcześniej nie było możliwe. O ustanowieniu świadka koronnego decydowałby prokurator krajowy, a o dopuszczeniu dowodu z takich zeznań - sąd okręgowy.
Nowelizacja rozszerza katalog przestępstw, w których można wykorzystać instytucję świadka koronnego, o wszelkie przestępstwa w ramach zorganizowanych grup przestępczych oraz o przestępstwa korupcyjne. Status świadka koronnego będą mogli uzyskać zatem ci podejrzani, których dotychczasowe przepisy nie dotyczą.
Dodatkowo zmiany w ustawie zobowiązują kandydata na świadka koronnego do ujawnienia posiadanego majątku oraz przekazania wiedzy, która dotyczy majątku pozostałych członków grupy przestępczej. Między innymi poprzez świadka koronnego będziemy chcieli do tego majątku się dostać - wyjaśnił prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.
Z roku do pięciu lat wydłużono tzw. okres próby, podczas którego świadek nie będzie mógł wrócić na drogę przestępstwa. W nowych rozwiązaniach - w przeciwieństwie do obowiązującej obecnie ustawy - nie zakłada się terminu wygaśnięcia przepisów dotyczących świadka koronnego. Obecne zapisy wygasają 1 września 2006 r.
Jak poinformował dyrektor biura Prokuratury Krajowej do spraw przestępczości zorganizowanej Bogdan Święczkowski, do tej pory ustanowiono ponad 80 świadków koronnych.
Instytucja ta sprawdziła się w praktyce, dzięki ich zeznaniom przeprowadzono szereg postępowań karnych, ujawniono kilkadziesiąt zabójstw, zabezpieczono ponad 20 mln zł, zostały rozbite najważniejsze gangi - powiedział.
Świadek koronny to przestępca, który w zamian za uniknięcie kary, ujawnia organom ścigania znane mu przestępstwa i osoby, które ich dokonały. Ustawa o świadku koronnym obowiązuje od 1997 r.