PolskaRząd przed Trybunał Stanu, UOP i prokuratura pod sąd?

Rząd przed Trybunał Stanu, UOP i prokuratura pod sąd?

Trybunał Stanu dla członków rządu, odpowiedzialność karna dla szefów prokuratury i UOP - to tezy raportu dotyczącego zatrzymania prezesa PKN Orlen, do których dotarło "Życie Warszawy".

W części opracowywanej przez posła Wassermanna znajdzie się wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu premiera Leszka Millera, szefa Urzędu Ochrony Państwa Zbigniewa Siemiątkowskiego oraz minister sprawiedliwości Barbary Piwnik i jej zastępcy Ryszarda Stefańskiego. Odpowiedzialność karną powinni ponieść szef prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zygmunt Kapusta, szef prokuratury okręgowej Jerzy Łabuda, a z UOP oficerowie Krzysztof Giers, Ryszard Bieszyński i Jarosław Dąbrowski - podaje gazeta.

Raport zostanie przedstawiony sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen do końca tygodnia - mówi dziennikowi współautor opracowania Zbigniew Wassermann (PiS), wiceprzewodniczący komisji. Do manipulacji doszło na trzech poziomach - Kancelarii Premiera, prokuratury i prowadzących postępowanie. Karygodne jest to, że szefowie prokuratury, którzy powinni chronić swoich podwładnych, nie zrobili nic w tej sprawie - mówi Wassermann. Chodzi o naciski na prokuratorów, by zatrzymali Modrzejewskiego, tak jak chciał UOP.

Posłowie opracowujący raport dotyczący okoliczności zatrzymania Andrzeja Modrzejewskiego przyznają, że do tej pory nie otrzymali bardzo istotnych informacji z resortu sprawiedliwości "(...) Minister sprawiedliwości - prokurator generalny nie zrealizował wniosków dowodowych komisji, jak zabezpieczenia i przekazania billingów rozmów telefonicznych, zapisów twardych dysków (...) używanych przez Leszka Millera, Barbarę Piwnik, Zbigniewa Siemiątkowskiego, a także istotnych prokuratorów i funkcjonariuszy UOP (...)" - cytuje raport dziennik.

W dalszym ciągu śledztwo dotyczące okoliczności zatrzymania Andrzeja Modrzejewskiego i przekroczenia uprawnień przez wysokich urzędników oraz funkcjonariuszy publicznych prowadzi prokuratura w Katowicach. W najbliższych dniach mają być przeprowadzone kolejne konfrontacje. Dotychczas odbyły się konfrontacje między oficerami UOP a prokuratorami. W tej sprawie powinny być postawione zarzuty osobom z kierownictwa UOP i prokuratury - mówi "Życiu Warszawy" urzędnik z Ministerstwa Sprawiedliwości znający akta śledztwa. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)