Trwa ładowanie...
d3397jb

Rząd premiera Koizumiego rozwiązany

Japoński rząd zdecydował o swoim rozwiązaniu. Decyzja zapadła kilka godzin przed głosowaniem w parlamencie, które najprawdopodobniej wskaże przewodniczącego rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) Shinzo Abe jako nowego premiera.
Share
d3397jb

52-letni Abe zostanie następcą premiera Junichiro Koizumiego, który w pożegnalnym przemówienie zapewnił, że zmiana nie oznacza końca reform.

Znany z konserwatywnych poglądów Abe, dotychczasowy rzecznik gabinetu, został w zeszłym tygodniu wybrany na przewodniczącego PLD. W Japonii premierem zostaje zwykle przywódca większości w parlamencie.

Rywalem Abe jest szef największej partii opozycyjnej - Partii Demokratycznej (PD) - Ichiro Ozawa. Jest jednak mało prawdopodobne, by został on nowym szefem rządu, ponieważ PLD posiada większość mandatów w obu izbach i głosowanie będzie raczej formalnością.

Junichiro Koizumi, który kieruje japońskim rządem od 2001 roku, już kilka miesięcy temu ogłosił, że zamierza odejść po upływie we wrześniu jego kadencji jako przewodniczącego partii.

d3397jb

Podziel się opinią

Share
d3397jb
d3397jb
Więcej tematów