Rząd: powstanie 100 tys. lokali socjalnych
W ciągu ośmiu lat rząd planuje wybudować
ok. 100 tys. lokali socjalnych lub mieszkań chronionych oraz 20
tys. nowych miejsc w noclegowniach lub domach dla bezdomnych -
przewiduje projektu ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali
socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
Nad projektem dyskutowały w czwartek sejmowe komisje: polityki społecznej, infrastruktury, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Komisje skierowały go do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej.
Projekt ten stanowi istotny wkład w zakresie polityki mieszkaniowej. Wychodzi na przeciw najuboższym obywatelom - bezdomnym, rodzinom wielodzietnym, bezrobotnym - powiedział minister budownictwa Andrzej Aumiller, który prezentował projekt komisjom.
Jak podkreślił, pomoc państwa będzie polegała na bezzwrotnym dofinansowaniu, np. gmin w budowie i remontach noclegowni, czy mieszkań socjalnych.
Projekt ten powiększony jest o sektor organizacji pożytku publicznego, które będą mogły występować o dofinansowanie - dodał Aumiller.
Projekt przewiduje m.in., że Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego będzie mogło wynajmować lokale mieszkalne nie tylko osobom fizycznym, jak do tej pory, ale również gminom, związkom międzygminnym i powiatom. Te następnie będą mogły odnajmować te lokale osobom fizycznym.
Źródłem finansowego wsparcia - według projektu - ma być Funduszu Dopłat, o którym mowa w ustawie z grudnia 2002 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej.
Projekt bazuje na ustawie z kwietnia 2004 r. o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2006 lokali socjalnych, noclegowni i domów bezdomnych.