Rząd policzył bezdomnych w Polsce

W całym kraju jest 33,4 tys. osób bezdomnych - ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W porównaniu z poprzednim badaniem sprzed dwóch lat, liczba bezdomnych zmalała o 2,7 tys. osób. Przyczyny bezdomności wciąż pozostają te same. Główne przyczyny bezdomności pozostają niezmienne od lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja liczenia osób bezdomnych
Akcja liczenia osób bezdomnych (Agencja Gazeta, Fot: Kamila Kubat)

Niemal połowa osób bezdomnych trafiła na ulicę z powodu eksmisji lub wymeldowania. Wśród innych przyczyn bezdomności najczęściej wymienia się konflikty rodzinne, uzależnienia i brak pracy. Tegoroczny spis osób bezdomnych, który przeprowadzono w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku, to już czwarta tego typu inicjatywa.

Badanie przeprowadzono m.in. w noclegowniach, schroniskach dla bezdomnych, w domach dla matek z małoletnimi dziećmi, ośrodkach interwencji kryzysowej, hospicjach, więzieniach, izbach wytrzeźwień i ogródkach działkowych. W porównaniu z badaniem z 2015 roku, liczba bezdomnych zmalała o 2 753 osoby - jest ich obecnie 33 408. Ogromna większość, bo blisko 84 proc. to mężczyźni.

(fot. MRPiPS)
Podziel się

- Niezwykle nas cieszy spadek liczby bezdomnych, ale ciągle dostrzegamy poważny problem tych osób, które w bezdomności pozostają - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Według szefowej resortu rodziny, na zmniejszenie liczby bezdomnych mogła mieć wpływ poprawiająca się sytuacja na rynku pracy.

(fot. MRPiPS)
Podziel się

- Eksmisja, wymeldowanie i konflikty rodzinne często były związane z tym, że takie osoby długo pozostawały bezrobotne - w związku z tym narastały konflikty. Eksmisje były powodowane tym, że nie regulowano czynszów - wyjaśniała Rafalska.

(fot. MRPiPS)
Podziel się

Najwięcej osób bezdomnych przebywa w województwie mazowieckim, śląskim i pomorskim. Najmniej jest ich na Podlasiu, w woj. świętokrzyskim oraz lubuskim.

(fot. MRPiPS)
Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.