Trwa ładowanie...
d1t4djx
19-04-2011 15:15

Rząd ogranicza dostęp do leków na katar

Możliwość zakupu tylko jednego opakowania leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych medykamentów na katar, zakłada projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który przyjęła Rada Ministrów.

d1t4djx
d1t4djx

Chodzi o leki na katar dostępne bez recepty, takie jak: Cirrus, Acatar AT, Sudafed. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zaproponowana zmiana - ograniczająca możliwość ich zakupu - nie będzie przeszkodą dla pacjentów kupujących je w celu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej, czyli do odurzania się.

W aptece, w punkcie aptecznym jednorazowo będzie można kupić lek zawierający do 720 mg pseudoefedryny w postaci soli. Obliczono, że dawka do 720 mg jest wystarczająca do przeprowadzenia skutecznej terapii jednej osoby w ciągu 3 dni leczenia.

Resort zdrowia przypomina, że pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Do działań niepożądanych zaliczane są m.in. bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), podwyższone ciśnienie tętnicze. Substancja ta działa pobudzająco na układ nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.

W ocenie MZ, bardzo trudno jest określić faktyczną skalę zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę lub jej sole w celu odurzania się. Jednym ze źródeł jest badanie zrealizowane w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, do przyjmowania leków przeciwkaszlowych - w celu odurzania się - przyznało się ok. 3% respondentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy - ok. 2%, a w ciągu ostatnich 30 dni - ok. 1%.

d1t4djx

Z opracowania firmy US Pharmacy, wykonanego w ramach współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wynika, że ponadprzeciętna sprzedaż preparatów zawierających pseudoefedrynę, sugerująca jej pozamedyczne wykorzystanie, jest zróżnicowana terytorialnie.

Podczas analizy zidentyfikowano 29 obszarów w kraju o nasilonej sprzedaży oraz trzy produkty (Cirrus, Acatar AT i Sudafed). Głównymi regionami Polski, gdzie ma miejsce to zjawisko, są cztery województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i lubuskie (w skali kraju 83% sprzedaży).

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj