Trwa ładowanie...
d3f1fkx
Rząd Morawieckiego oceniony. Prof. Bieńkowska wskazała zagrożenie

Rząd Morawieckiego oceniony. Prof. Bieńkowska wskazała zagrożenie

Z najnowszego sondażu United Surrey, które zostało przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski, wynika, że 51,1 proc. ankietowanych pozytywnie wypowiada się o Narodowym Programie Szczepień, przeciwnego zdania jest 42,4 proc. badanych. - Czasami były momenty chaosu: przed punkami szczepień tworzyły się kolejki, ale to z reguły była pewna nadgorliwość samych osób przychodzących za wcześnie na swoje szczepienie. Były przestoje, ale do Polski trafia coraz więcej szczepionek. Jeżeli będzie zrobione wszystko, aby było jak najwięcej punktów szczepień (…) i jeżeli będą szczepienia dostępne dla większej grupy osób, to będzie to sukces - oceniła w programie "Newsroom" WP prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. Wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego zwróciła uwagę, że obecnie należy skupić się na kwestii organizacji i poprawie systemu informatycznego. - Do Polski trafia coraz więcej szczepionek, wciąż ta liczba jest zbyt mała, ale będzie ich więcej - dodała.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonRozwiń

Transkrypcja:

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla Wirtualnej Polski "Jak pani/pan ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?" i okazuje się, że ponad 42% respondentów ocenia to raczej dobrze. Niespełna 9% zdecydowanie dobrze, 32%, nieco ponad 32% raczej źle. Pani profesor, chyba takie wyniki napawają optymizmem w kontekście rozwoju tego programu szczepień, bo chyba to podejście Polaków do szczepień jest coraz lepsze i chyba jesteśmy coraz bardziej otwarci właśnie na te szczepienia? No mam taką nadzieję. Proszę przypomnieć sobie na samym początku - teraz oczywiście były te obawy co do szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson, zdecydowanie mocno, mocno rozdmuchane. Ale na początku, proszę sobie przypomnieć, wszyscy się bali szczepionek mRNA i uważali, że to może się okazać niebezpieczne. Teraz raczej wszyscy chcą akurat te szczepionki. Tak że tutaj jest częściowo takie zamieszanie informacyjne. Jeśli chodzi o nasz program szczepień - no ja mam wrażenie, że były takie momenty też chaosu trochę. Powinno być zrobione wszystko, żeby uniknąć takich sytuacji, które się zdarzały, że nagle ludzie stali w kolejkach, przepychali się, czekali wiele godzin. Wydaje mi się, że czasami to jest też troszeczkę nadgorliwość osób, które bardzo chcą być zaszczepione i przychodzą dużo wcześniej na szczepienie. Ale tak czy inaczej w tej chwili były takie przestoje, ale w tej chwili mam wrażenie, że jeżeli dociera do Polski coraz więcej szczepionek i jeżeli będzie wszystko co możliwe zrobione, żeby punktów szczepień było jak najwięcej - niezależnie od tego, kto te punkty będzie organizował, czy to będą przez Ministerstwo Zdrowia, czy przez samorządy, to powinno być jak najwięcej. Jeżeli będą te szczepienia dostępne dla tak wielkiej grupy osób jak tylko to możliwe, to to będzie na pewno sukces. No tutaj jest kwestia tej takiej organizacji, żeby nie było takiej sytuacji, że ludzie nie wiedzą, kiedy mają pójść, kiedy są te bez przerwy jakieś te chaotyczne informacje albo niemożność dowiedzenia się, kiedy ten właściwy termin jest dla właściwej osoby. To jest kwestia systemu informatycznego. Mam wrażenie, że mamy dobrych informatyków w Polsce, którzy mogą zawsze wspomóc rząd i organizacje tych szczepień. Na pewno teraz jest zdecydowanie lepsza sytuacja, bo dociera do Polski więcej szczepionek. Natomiast wciąż jeszcze to nie jest ta bariera, która została przekroczona. To wciąż jeszcze jest liczba zbyt mała, ale na pewno będzie ich więcej. Natomiast już... Pani profesor, w sierpniu będzie już ta odporność stadna przy tym tempie szczepień? Tylko proszę o bardzo krótką odpowiedź. Wydaje mi się, że musi być jednak zdecydowanie około 70% społeczeństwa zaszczepione, żeby o czymś takim można było powiedzieć.
d3f1fkx
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj