Rząd długo się wahał, ale jest decyzja. Polska przystąpi do zacieśnionej współpracy obronnej UE

Polska zadecydowała, że przystępuje do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. W poniedziałek Polska w gronie ok. 20 innych państw unijnych podpisze deklarację. Informację potwierdził wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Rząd długo się wahał, ale jest decyzja. Polska przystąpi do zacieśnionej współpracy obronnej UE
Źródło zdjęć: © East News | Genevieve ENGEL
Jakub Kłoszewski

Uroczyste podpisanie deklaracji w poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony będzie ostatnim formalnym krokiem przed tym, jak w grudniu na szczycie unijnym PESCO (Permanent Structured Cooperation) zostanie formalnie uruchomione.

- Polska notyfikuje w poniedziałek, razem z innymi państwami założycielskimi, gotowość podjęcia współpracy w ramach PESCO, podkreślając wagę zagrożeń bezpieczeństwa europejskiego na Wschodzie i kluczowy charakter współpracy z NATO-6130285597505153c) - zapowiedział Szymański.

Wiceminister stwierdził jednocześnie, że wprowadzenie przez premier Beatę Szydło ambitnych zapisów dotyczących współpracy z NATO i zrównoważonego rozwoju przemysłu zbrojeniowego do czerwcowych i październikowych konkluzji Rady Europejskiej, ukształtowało "polityczny grunt pod właściwe ukształtowanie PESCO".

- Gra o równowagę strategiczną w UE się nie kończy. Polska będzie aktywnie podnosiła swoje oczekiwania w tej sprawie - zapewnił.

Ten kolejny krąg integracji, określany nawet "wojskowym Schengen", ma prowadzić do pogłębienia współpracy wojskowej w UE - finansowania projektów, rozwoju technologii wojskowych i wzmocnienia przemysłu obronnego UE.

Polska długo wahała się czy przystąpić do PESCO. Polscy ministrowie wskazywali na wątpliwości dotyczące ewentualnego dublowania wysiłków NATO i UE.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)