Rząd chce znieść ulgi podatkowe
Rząd wystąpi wkrótce z propozycją likwidacji prawie wszystkich ulg i zwolnień podatkowych - zapowiedział wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Kołodko powiedział w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że byłoby to częścią rządowego programu reformy systemu podatkowego, która zakłada też obniżenie stawek.
19.02.2003 08:15
Wicepremier dodał, że po likwidacji nadmiernych, jego zdaniem, ulg, będzie można obniżyć stawki podatkowe. Kołodko wyraził nadzieję, ze posłowie, którzy opowiadają się za reformą systemu podatkowego, poprą te zmiany. Wicepremier zwrócił jednak uwagę, że obecnie przyjmowane przez Sejm rozwiązania zwiększają obciążenie finansowe obywateli. Rozwiązania te przyjmują, zdaniem Kołodki, tak posłowie koalicji, jak i opozycji, często wbrew stanowisku rządu.
Grzegorz Kołodko zapowiedział, że za 10 dni zostaną podniesione renty i emerytury, a także niektóre inne świadczenia. Przeciętna emerytura brutto wyniesie 1180 złotych i wzrośnie o 42 złote, a renta rodzinna wyniesie brutto 1080 złotych i wzrośnie o 36 złotych. Całkowity koszt podwyżek wyniesie 4 miliardy złotych. Kołodko przypomniał, że środki na ubezpieczenia społeczne pochodzą ze składek na ZUS, a więc zmniejszenie kosztów pracy mogłoby uniemożliwić podwyżki emerytur.
Kołodko zapowiedział, że rząd przygotowuje głęboką reformę finansów publicznych, która pozwoli podtrzymać wzrost gospodarczy i bardziej sprawiedliwie dzielić dochód narodowy.(ck)