PolskaRząd chce zlikwidować prace magisterskie

Rząd chce zlikwidować prace magisterskie

Wprowadzenie trzech szczebli kształcenia
wyższego, łączenie uniwersytetów, rewizja nazw i liczby kierunków
studiów oraz wprowadzenie tzw. kształcenia zamawianego i
rozszerzonego egzaminu zamiast pisemnej pracy magisterskiej - to,
jak pisze "Gazeta Prawna", najważniejsze zmiany, jakie czekają w
najbliższym czasie polski system szkolnictwa wyższego.

01.03.2007 | aktual.: 01.03.2007 05:29

Planujemy wielką reformę nauki - zapowiadał Jarosław Kaczyński tuż po przeglądzie wszystkich resortów swojego gabinetu.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSzW) już przygotowało założenia do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jej celem ma być zunifikowanie polskiego systemu kształcenia studentów ze standardami zachodnioeuropejskimi, przystosowanie edukacji wyższej do potrzeb rynku pracy oraz do Strategii Lizbońskiej, zgodnie z którą rozwój gospodarczy i postęp technologiczny państw jest niemożliwy bez ścisłej współpracy nauki i gospodarki.

Kształcenie wyższe musi odgrywać istotną rolę w rozwoju kraju - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Stefan Jurga.

Zgodnie z założeniami do ustawy, organizacja studiów w Polsce ma być dostosowana do zasad zawartych w Deklaracji Bolońskiej - dokumentu zawierającego listę zadań, których spełnienie prowadzi do zbliżenia systemów szkolnictwa wyższego krajów europejskich i powstania Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. W praktyce oznacza to kształcenie na trzech szczeblach studiów: zawodowym (zakończonym uzyskaniem tytułu licencjata lub bakałarza), magisterskim oraz - to nowość - doktorskim.

Ujednolicony system kształcenia ułatwiałby uznawanie kwalifikacji polskich absolwentów w całej Europie.

Resort nauki chce także stworzyć przepisy, umożliwiające przyznawanie tytułu zawodowego magistra na podstawie rozszerzonego egzaminu magisterskiego, a nie pisemnej pracy magisterskiej. W opinii ministerstwa bardzo często prace te są niesamodzielne. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)